První čtvrtfinálová bitva devatenáctky dospěla do nájezdů, první bod Pražanům vystřelil fantom Rousek

Date of publication Author Jan Kousal

Liberec - Úvodní utkání čtvrtfinálové série mezi libereckým výběrem do devatenácti let a pražskou Spartou nabídlo skvělou hokejovou podívanou a rozhodovat se muselo až v samostatných nájezdech. Ten rozhodující proměnil sparťanský kanonýr Lukáš Rousek. Druhý zápas se ve Svijanské aréně hraje již zítra od 16:00!

ČF1, úterý 19. března 2019
4:5sn
(1:0, 1:3, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Rychlovský (Šír, Šafařovský), 28. Jiruš (Teplý), 46. Žůrek (Drábek), 49. Šír (Kunst) – 24. Poizl (Rousek), 32. Rousek (Kropáček, Vitouch), 36. Kropáček (Rousek, Gajdoš), 50. Pšenička (Prymula, Bláha), rozh. náj. Rousek. Rozhodčí: Petružálek - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 7:6, navíc Najman (LIB) a Klimo (SPA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Střely na bránu: 38:47 Diváci: 197. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 4:3, 4:5.

Pařík – Aubrecht, Kunst, Hampl, Charvát, Kovář, Žůrek – Najman, Rychlovský, Šír, Šafařovský (C), Teplý, Jiruš, Chrtek, Klapka, Drábek, Cikhart, Šeliga, Žemba

Škorpík (Mičán) – Klodner, Poizl, Bláha, Pika, Havlín, Prchal, Gajdoš – Prymula, Klimo, Schwamberger, Rousek, Rubeš, Pšenička, Kropáček, Arnošt, Gluzman, Čech, Vitouch

Svěřenci Milana Plodka do zápasu nevstoupili ideálně. V první třetině nasbírali celkem deset trestných minut, a tak to byli Pražané, kdo se chopili iniciativy. Liberečtí však všechna oslabení dokázali ubránit a v závěru třetiny sami udeřili.

Přihodilo se tak v jedné z mála přesilových her, kterou Tygři měli v první dvacetiminutovce k dispozici. Šír křižnou přihrávkou z rohu hřiště oslovil Jakuba Rychlovského a ten z pravého kruhu prostřelil Škorpíka. Šelmy tak, pod dojmem vstřelené branky a pěti ubráněných trestech, odcházely do kabin mnohem spokojenější.

Co se Spartě nepodařilo v početní výhodě, stalo se v oslabení. V něm rozjel rychlý kontr hostů Rousek, který to vzal na sebe a sám zakončil. Pařík se sice překvapit nenechal, puk ale vyrazil jen na hůl Daniela Poizla a ten nasměroval kotouč za záda svého spoluhráče z reprezentace do osmnácti let.

Vyrovnaný stav nevydržel dlouho. Teplý vystihl rozehrávku Pražanů, našel před bránou hlídkujícího Vojtěcha Jiruše a ten vrátil Tygrům vedení. Jenže Sparta měla Lukáše Rouska. Objev letošní sezóny se nejprve sám postaral o gól na 2:2 a krátce nato měl prsty i v brance Vojtěcha Kropáčka, jenž po Rouskově přihrávce poslal Spartu poprvé do vedení.

Začátek třetí části okořenila tvrdá bitka Adama Najmana s Michalem Klimem, po níž oba aktéři putovali rovnou pod sprchu. Najman však svou odvahou spoluhráče pořádně povzbudil, což se projevilo hned vzápětí. Jakub Žůrek dostal kotouč na modrou a milimetrovou střelou nedal Škorpíkovi šanci. A to ještě nebylo vše!

Ve 49. minutě totiž putoval na trestnou hostující Arnošt a Tygři okamžitě trestali. Kunstovo nahození od modré šikovně tečoval Jan Šír a na tabuli rázem svítilo 4:3 pro Liberec. Pak se však znovu ozvala Sparta, když Prymulův pokus zamířil trochu šťastně od Ondřeje Pšeničky za bezmocného Paříka.

Utkání nakonec vítěze po šedesáti minutách nepoznalo, a tak se šlo do prodloužení. Rozhodnout mohl Sparťan Kropáček, který však po přihrávce Rouska minul prázdnou bránu. Na druhé straně trefil tyč v deváté z nastavených deseti minut Jakub Rychlovský.

Samostatné nájezdy se nesly ve stejném duchu jako celý zápas. Chvíli byl v předu ten, podruhé onen. Nakonec pět sérií hokejistům obou celků ani nestačilo. Z tygřích řad uspěli Šafařovský a Teplý, na druhé straně se trefili Rousek a Schwamberger. Až šestá série definitivně rozhodla. Zatímco Šafařovský Škorpíka nepřekonal, Lukáš Rousek nekompromisně zavěsil pod horní tyč. Sparťané tak mohli slavit první vítězství v sérii.

„Byl to parádní zápas. Narazily na sebe dva silné týmy, které se hodně znají. Bohužel to bylo dost o jednom hráči Sparty. I když jsme se na něj hodně připravovali, nebylo lehké ho uhlídat. Je to výborný hokejista a my se mu musíme více věnovat.“

Tobiáš Slavíček
„Byl to strašně hezký a kvalitní zápas. Myslím, že to bylo úžasné po všech stránkách. Naši kluci podali parádní výkon a Liberec také. Bylo to vyrovnané, chvíli měl převahu soupeř, chvíli my. Utkání dospělo až do nájezdů, ve kterých jsme byli lepší. Ohromně nám pomohl Lukáš Rousek. Všichni kluci makali a máme první bod. Musíme se dobře připravit na další utkání, protože Tygři jsou opravdu silný soupeř.“