Šestnáctka v oslabené sestavě podlehla lídrovi

Liberec - V prvním novoročním zápase přijel pod Ještěd v rámci nadstavbové části ELIOD Extraligy mladšího dorostu celek vedoucí Plzně. Zápas, ve kterém kralovali brankáři, nabídl statečný boj marodkou poznamenaných Tygrů s velkým favoritem. Po výsledku 3:1 zamířily všechny tři body na západ Čech, domácí tým však mohl potěšit alespoň vydařený závěr.

V. kolo, sobota 06. ledna 2018
1:3
(0:1, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 41. Kollert (Jansa, Folda) – 14. Kvasnička (Pánek, Soukup), 30. Kvasnička (Šiler, Soukup), 35. Hamšík (Šiler, Kuchárik) Rozhodčí: Bernat – Grundler, Bosák. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 20:41. Diváci: 103. Průběh utkání: 0:3, 1:3.

Čajan – Duschka, Kovář, Hladík, Damašek, Šedivý, Lejsek, Kollert – Pray, Jansa, Trunda, Jenčovský, Pojsl, Folda, Nezbeda, Gajda, Vodlan.

HC Škoda Plzeň

Čech – Páník, Hamšík, Pánek, Jiříček, Hodinář, De Sousa, Vajner, Malák – Altrichter, Slanina, Hauser, Soukup, Šiler, Marcel, Kaiser, Kuchárik, Kvasnička.

Do utkání vstoupila obě mužstva spíše rozvážně. O první rozruch se postaral Kuchárik, jehož střela se od zadního mantinelu odrazila přímo "do ohně". Čajan ale ošemetnou situaci zdárně ustál. Plzeň postupně získávala převahu a dostala se do vedení. Na brankovišti slavil po úspěšné teči Vlastimil Kvasnička - 0:1. Právě vstřelený gól dostal hosty do pohody.

Zanedlouho se navíc šelmy musely bránit v oslabení tří proti pěti. A zvládly to skvěle! Soupeři dovolily pouze nepříliš nebezpečné střely od modré čáry, a ty spolehlivý Čajan pochytal. Obrovské šance Západočechů ovšem přišly vzápětí. Přečíslení tří proti jednomu zakončoval Pánek, Čajan ale zasáhl velmi dobře. Ještě před odchodem do kabin měl vyloženou příležitost na hokejce Šiler, skákavý puk ovšem před odkrytou svatyní trefil nečistě.

Ve druhé periodě disponovali indiáni velkou převahou. Nejprve se až před Čajana protlačil Soukup, nicméně mezírku mezi jeho betony nenalezl. V polovině základní hrací doby to tedy opět vzal na sebe Vlastimil Kvasnička. Poté, co obdržel přihrávku zpoza brány, zakončil přesně k tyči - 0:2. A Plzeň byla v ráži i nadále. V obrovské šanci se objevil Marcel, přičemž úžasného Čajana nepřekonal ani nadvakrát!

Richard Lobo o oslabené sestavě

"To bych neřešil. Tam se jedná spíš o nasazení a ne zas tolik o kvalitu. Důležité je to nasazení, a to nám dneska chybělo. Plzeň měla první dvě třetiny puk a led ve své moci a byla jasně lepší."

Za neproměněné šance mohl hosty ztrestat William Pray. Byla velká škoda, že jeho svižnou střelu zastavilo břevno. Skóre se tak už potřetí měnilo na druhé straně. Jakub Hamšík si nabruslil mezi kruhy a zamířil neomylně - 0:3. Liberečtí se v prostřední části převážně bránili, v závěru však mohli snížit. Přečíslení táhl Nezbeda, jehož střelu vykopl Čech betonem.

Lepší vstup do třetí dvacetiminutovky si Tygři ani nemohli přát, skórovali totiž už po 26 sekundách! Tomáš Kollert nabral rychlost a z kruhu prostřelil bezmocného Čecha - 1:3. Brankář Plzně ovšem svůj tým v následujících minutách velice podržel. Nejprve zázračně zastavil střelu Jenčovského, jenž zakončoval po nádherné akci do poloodkryté svatyně. Hned v další minutě měl velkou šanci Nezbeda, teč z bezprostřední blízkosti ale maskovaný muž dokázal vyrazit. K dorážkám se prodral Trunda a Čech nápor s přispěním tyčky ustál.

Posléze se hra uklidnila, k čemuž přispěl zlepšený liberecký výkon. Západočeši si už nevytvářeli ani zdaleka tolik šancí. Výjimkou byla rána Altrichtera z kruhu, která lízla boční síť. Závěr zápasu už si indiáni pohlídali. Bílí Tygři podlehli Plzni 1:3, v oslabené sestavě se však prezentovali sympatickým a obětavým výkonem.

„V prvních dvou třetinách jsme nehráli rychlý hokej. Koukali jsme okolo sebe, kdo co udělá. Měřítko jsme se soupeřem snesli pouze ve třetí třetině.“

Petr Vojan
„Dnes se na kvalitě utkání projevilo, že byla poměrně dlouhá pauza a na obou stranách chybělo hodně hráčů. Bylo tam, hlavně v úvodní části, dost nepřesností, chyb a ztrát kotoučů. Nicméně, kvalita se postupně zvedala. Myslím, že jsme měli v prvních dvou třetinách vstřelit víc branek, šance na to byly. Kdyby Liberec ve prostřední části snížil, mohlo nás to pak mrzet. Ale závěr jsme si již pohlídali.“