Tygři berou první bod! Senzační obrat proti Mountfieldu dokonal v prodloužení Birner

Date of publication Author Martin Pacák

Liberec - Bílí Tygři předvedli proti Hradci Králové snový obrat! V polovině zápasu sice prohrávali poměrem 0:3, do konce základní hrací doby ale stihli srovnat a nakonec zásluhou Michala Birnera opanovali úvodní utkání čtvrtfinálové série 4:3 po prodloužení. V té tak vedou 1:0 na zápasy a hned zítra od 17 hodin budou pod Ještědem usilovat o další bod.

ČF1, čtvrtek 18. března 2021
4:3p
(0:1, 1:2, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 34. Gríger (Knot, Birner), 54. Lenc (A. Musil, Birner), 59. A. Musil (Lenc), 77. Birner – 17. Kelly Klíma (Nedomlel), 25. V. Růžička, 29. Orsava (F. Pavlík). Rozhodčí: Jeřábek, Šindel – Brejcha, Špringl. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: Bez diváků. Střely na branku: 49:24. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 4:3pp.

Kváča (J. Pavelka) – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, T. Hanousek, Havlín – Birner (A), A. Musil, Lenc – Najman, Gríger, Bulíř – J. Vlach, P. Jelínek (C), D. Špaček – Rychlovský, Šír, R. Pavlík.

Mountfield HK

Mazanec (Š. Lukeš) – Nedomlel (A), Blain, Šalda, F. Pavlík (A), Čáp, Graňák – Kelly Klíma, Kevin Klíma, Jergl – J. Sklenář, V. Růžička, Orsava – Perret, Lev, M. Zachar – R. Pilař, Koukal, Smoleňák – J. Veselý.

Repríza čtvrtfinále z roku 2018 začala ve vysokém nasazení, hra však působila velmi opatrně a bylo znát, že ani jeden z obou celků nechce inkasovat jako první. Úvodní ryze gólová šance tedy přišla až v deváté minutě, kdy Hradečtí předvedli pohlednou souhru na doražení do prázdné klece. Branka ale nemohla být uznána pro postavení Aleše Jergla v brankovišti.

Otevřít skóre poté mohl po luxusní nahrávce zpoza branky od Radana Lence Michal Birner, místo toho se ale z protiakce radoval soupeř. Richard Nedomlel na sebe navázal obránce a předložil puk do ideální pozice Kellymu Klímovi, jenž otevřel účet utkání i celé série ranou do šibenice – 0:1. Nato se blýskl Petr Kváča, který zastavil v další tutové příležitosti Jakuba Lva, a tak šelmy naštěstí odcházely do kabin s pouze jednogólovým mankem.

Trenér Patrik Augusta o nepovedeném vstupu do zápasu:

„Nějakou dobu jsme nehráli. Hráči byli dobře namotivováni už před utkáním, soupeř na to ale vlétl zostra. I když jsme to čekali, tak jsme se do toho nějakou dobu dostávali. I po třetím inkasovaném gólu si hráči věřili a šli si za tím.“

Prostřední perioda začala o poznání ofenzivněji a oba gólmani se museli hned od začátku ohánět. Liberecký vznikající tlak ovšem přerušila přesilová hra Východočechů, kteří nabídnutou možností nepohrdli. 36 sekund po startu své výhody se napřáhl od modré k dělovce Vladimír Růžička, který čistým průstřelem rozesmutnil domácí fanoušky podruhé – 0:2.

Blízko kontaktní trefě se dostali Severočeši ve 28. minutě, kdy ujeli do přečíslení dva na jednoho. Hned nato ale přišla další úspěšná protiakce Lvů, kteří v situaci tří proti jedinému obránci ještě navýšili díky přesné střele Jakuba Orsavy v početní výhodě – 0:3. Domácí radost ale i tak přišla. Po 11 sekundách početní výhody domácích se napřáhl k ráně Ronald Knot, jehož pokus tečoval do sítě Dávid Gríger, jenž tak vrátil Tygry do zápasu – 1:3!

Snížení šelmy znatelně nabudilo a od toho momentu jich byl plný led. Pokus Dávida Grígera dokonce rozeznil konstrukci branky Marka Mazance! Jelikož však Hradečtí tlak Liberce přečkali a svůj náskok ubránili, odcházelo se do kabin za nepříznivého stavu 1:3.

Gól Dávida Grígera

Závěrečnou dvacetiminutovku mohl otevřít svým prvním kariérním zásahem v play off Adam Najman, ale nikým nehlídaný tváří v tvář Marku Mazancovi z bezprostřední blízkosti neuspěl. Na druhé straně se opět zaskvěl Petr Kváča, když vychytal únik Radka Pilaře v oslabení. Domácí brankář si skulinku mezi betony pohlídal a udržel naděje svého mužstva.

A v polovině třetiny zazářil znovu! Tentokrát vychytal zcela osamoceného Radka Smoleňáka a ukázal, že je na závěrečnou část sezony výborně připraven. Šest minut před koncem si na kruh najel Adam Musil a jeho pokus z otočky tečoval za záda Marka Mazance Radan Lenc – 2:3! Následně, 72 sekund před koncem, Tygři dovršili nevídaný návrat! Adam Musil v risku bez brankáře doklepl kotouč, který Marek Mazanec pouze vyrazil před sebe po ráně Lence, srovnáno – 3:3!

Radost šelem!

V následném dvacetiminutovém prodloužení se nejprve uvolnil na levém kruhu Radek Smoleňák, ten ovšem naštěstí pálil mimo prostor mezi třemi tyčemi. Chvíli nato trestuhodně neproměnil při přesilové hře z ideální pozice zase exliberecký Marek Zachar!

Napětí se tou dobou dalo doslova krájet! Když se následně k přesilové hře dostali Tygři, mohl pro změnu rozhodnout Petr Jelínek, jehož ránu z mezikruží skvěle pokryl gólman Mazanec. Posléze šelmy ubránily oslabení a těsně po jeho konci přeskočil touš jednomu z hostů přes čepel, načež se ho ujal Michal Birner, který ujel a ranou mezi ruku a beton zařídil tygří vítězství! Liberečtí tak dokončili snový obrat a ujali se v sérii vedení 1:0 na zápasy!

„Gratulace do kabiny. První vítězství, ale nebylo to jednoduché. Myslím, že první půlku zápasu jsme se trochu rozkoukávali a zjišťovali, co je play off. Udělali jsme nějaké naivní fauly, ovšem od toho třetího soupeřova gólu klobouk dolů před hráči. Začali hrát, vyhrávat souboje, tlačili se do brány a hodně stříleli, za což byli odměněni prvním vítězstvím. “

Vladimír Růžička
„Polovinu zápasu jsme hráli velice dobře, dostali jsme se do vedení 3:0. Myslím, že nás hodně nahlodal první gól, po kterém jsme přestali hrát a Liberec nás začal přehrávat. My jsme se jenom bránili, odhazovali puky a nehráli svoji hru. Bohužel ve třetí třetině to pokračovalo a dostali jsme góly. V prodloužení jsme měli dvě tři tutové šance, které jsme nedali. Je to o gólech. Zápas se podle mě lámal za stavu 3:1, kdy jsme jeli čtyřikrát sami na bránu a nedali gól.“