Tygři mají mečbol! Drama proti Spartě rozhodl v prodloužení Gríger

Date of publication Author Kateřina Hamplová

Liberec - Paráda! Nervy drásající zápas má na domácím ledě nakonec šťastný konec. Přestože Sparta ještě ve druhé třetině vedla o dvě branky, Tygři skvěle využili nabídnuté přesilovky a vyrovnali. Po napínavé třetí fázi se hra přesunula do prodloužení, které nakonec rozhodl tečí před bránou Dávid Gríger a vystřelil tak pro Liberec vedení v sérii 3:0!

SF3, středa 07. dubna 2021
3:2p
(0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 28. Birner (Knot, Lenc), 39. Knot (Lenc, Birner), 63. Gríger (Lenc) – 11. Zikmund (Dvořáček, Polášek), 26. Tomášek. Rozhodčí: Jeřábek, Šindel – Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:7, navíc Jelínek (LIB) - 10 minut za nesportovní chování. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Bez diváků. Střely na branku: 42:22. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 3:2.

Kváča (J. Pavelka) – Knot, Vitásek, Rosandić, Kolmann, T. Hanousek, Derner, Havlín – Birner (A), A. Musil, Lenc – Najman, Gríger, Bulíř – J. Vlach, P. Jelínek (C), D. Špaček – Rychlovský, Šír, Průžek.

Machovský (Neužil) – Košťálek, Němeček, M. Jandus, Polášek, O. Němec, Tomáš Dvořák, Jurčina (A) – Řepík (C), Horák, Rousek – Tomášek, Sukeľ, Sobotka – Forman, Pech (A), Kudrna – Dvořáček, Zikmund, Buchtele.

Oba celky zahájily utkání ve vysokém tempu a první třetina nabídla hned několik atraktivních akcí. Jako první nebezpečně zaútočil Matúš Sukel‘, který objížděl bránu, ale přes rychlého Petra Kváču se nedostal. Vzápětí však zahrozili Tygři v přečíslení, kde dostal závěrečnou nahrávku Dávid Gríger, nakonec však Matěj Machovský stihl zareagovat a Spartu podržel.

Úvodní gól přinesla už 11. minuta. David Dvořáček zpoza brány našel volného Ladislava Zikmunda, jenž na nic nečekal a zamířil k pravé tyči - 0:1. Liberečtí se nedali a dál sužovali pražskou klec. Jeden z nadějných pokusů Tygrů skončil po zmatku před brankovištěm v síti, načež si Sparta vyžádala trenérskou výzvu. Po zhlédnutí záznamu byl gól Adama Musila neuznán a Severočeši odcházeli do kabin za nepříznivého stavu.

Petr Kváča úspěšně zasahuje

Vstup šelem do další periody byl opatrnější a Pražané si po chvíli vybojovali přesilovou hru. Ve vlastním oslabení předvedl samostatný únik aktivní Adam Musil, ale bekhendovou střelou na gólmana nevyzrál. A o pár vteřin později Sparta navýšila vedení. Svižný David Tomášek se dostal přímo před libereckou klec a povedenou kličkou překonal Petra Kváču - 0:2.

Ve 28. minutě se však Tygři dočkali! V početní výhodě vyslal Ronald Knot přihrávku na Michala Birnera, jenž z levého kruhu vypálil naprosto přesně za záda Matěje Machovského - 1:2! Pokračující tlak vyústil v další přesilovku pro domácí, ve které se o kotouč přihlásil Ronald Knot. Liberecký bek se napřáhl a prudkou střelou od modré srovnal na 2:2!

Soustředěný Michal Birner při vhazování

Třetí dějství opět začalo pěkně zostra. Po faulu na Miroslava Formana bylo nařízeno trestné střílení, ve kterém nakonec Sparta neuspěla! Petr Kváča totiž skvěle odhalil myšlenku najíždějícího Michala Řepíka, a zabránil tak třetímu gólu hostů. Velkou šanci měl posléze Mislav Rosandič v ideální gólové pozici, ke střele se ale už nedostal.

Do zazvonění sirény nezbývalo moc času a ani jeden z týmů nedokázal najít recept na rozhodující moment. Sparta se však dostala do úzkých a Liberečtí získali v posledních dvou minutách početní výhodu. I přes několik vykombinovaných střel šelmy rozhodující gól zápasu nevstřelily a drama se muselo přesunout do prodloužení.

Radan Lenc o obratu:

„Máme obrovskou vnitřní sílu a výborného týmového ducha. V tomto utkání jsme to potvrdili. Za stavu 0:2 jsme se nerozklepali a bojovali dál.“

Na rozhodnutí třetího semifinálového kola se ale nečekalo dlouho! Severočeši opět ukázali útočnou sílu v početní výhodě. Radan Lenc vyslal po pasu Michala Birnera bombu z první, kterou šikovně tečoval Dávid Gríger přímo do sítě! Tygři si tak v napínavém zápase vybojovali mečbol k postupu do finále.

„Posílám gratulaci a pochvalu do kabiny. I proti tak silnému soupeři jsme za stavu 0:2 nesklopili hlavy a věřili jsme. Každé střídání jsme tvrdě pracovali a díky skvěle sehraným přesilovkám zvítězili.“

Miloslav Hořava
„Myslím, že jsme sehráli velmi dobré utkání. Vedli jsme 2:0, bohužel se nám vůbec nepovedla oslabení, ve kterých jsme třikrát inkasovali. Zbytečné fauly nás stály zápas.“