Úvod finále patřil Třinci. Oceláři přestříleli Tygry 6:2

Třinec/Liberec - Vstup do finále se Tygrům nepovedl. Oceláři si už v úvodní třetině vybudovali třígólový náskok, který si zkušeně pohlídali. Liberečtí se sice dvakrát dotáhli na rozdíl dvou branek, víc už se ale domácím nepřiblížili a nakonec prohráli 2:6. Hned v pondělí mají ale šelmy šanci na odvetu!

F1, neděle 18. dubna 2021
6:2
(3:0, 3:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Freibergs (Martin Růžička, M. Adámek), 10. Kundrátek (M. Doudera, M. Stránský), 15. Hrňa (Freibergs, Martin Růžička), 26. Špaček (O. Kovařčík, Freibergs), 30. M. Stránský (Gernát, Martin Růžička), 36. M. Doudera (M. Kovařčík, Špaček) – 21. Birner (Gríger, Lenc), 29. A. Musil (Birner, Najman). Rozhodčí: Šír, Lacina – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 8:10, navíc Rodewald (TRI) - J. Vlach (LIB) oba 10 min OT, A. Musil (LIB) 5 + DKÚ. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Střely na branku: 30:20. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 6:2.

HC Oceláři Třinec

Kacetl (Štěpánek) – Gernát, M. Doudera, M. Adámek, D. Musil, Kundrátek, Freibergs – Martin Růžička (A), P. Vrána (C), M. Stránský – Rodewald, Marcinko, Hrňa – O. Kovařčík, Špaček, M. Kovařčík – Dravecký (A), Miloš Roman, Hrehorčák – Kurovský.

Kváča (15. J. Pavelka) – Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandić, T. Hanousek, Derner, Havlín – Lenc, Gríger, Birner (A) – Bulíř, A. Musil, J. Vlach – D. Špaček, P. Jelínek (C), Najman – A. Dlouhý, Šír, Rychlovský.

Úvod utkání se nesl ve vyrovnaném duchu, ani jeden z týmů neměl převahu. Do první větší šance se v 7. minutě dostal Dávid Gríger, který se po přihrávce Radana Lence zjevil sám před Ondřejem Kacetlem, ten však zneškodnil jak jeho střelu, tak s pomocí třineckých obránců i následnou dorážku Lukáše Dernera. Nevyužitá tutovka mohla Tygry hodně mrzet, protože hned z následného protiútoku inkasovali. Martin Růžička dlouho držel kotouč u modré čáry, poté ho přihrál Ralfsu Freibergsovi, jenž z vrcholku levého kruhu propálil vše, co mu stálo v cestě - 1:0.

Za necelé tři minuty bylo pro Liberecké ještě hůř. Matěj Stránský našel zpoza branky Milana Douderu, který ještě nabil Tomáši Kundrátkovi, proti němuž už Petr Kváča neměl žádnou šanci - 2:0. Ani to ale nebylo v první třetině vše. V následné přesilovce se totiž do nabídky Ralfse Freibergse z první opřel Erik Hrňa a kotouč skončil až v síti - 3:0. Po třech inkasovaných brankách došlo v libereckém brankovišti ke střídání gólmanů, poprvé v play-off tak nastoupil Jaroslav Pavelka. Ten mohl přihlížet dobré šanci Dávida Grígera, který však z bezprostřední blízkosti trefil pouze břevno třinecké branky.

Brankář Jaroslav Pavelka po svém prvním startu v play-off

„Do zápasu jsem už nenastoupil celkem dlouho, Petr Kváča chytá výborně. Před každým utkáním se ale už od rozcvičky připravuji, jako kdybych chytal já. Někdy nastane situace, že tam jde druhý gólman, a já na tyto případy musím být stoprocentně připraven.“

Severočeši se ale z nepovedené úvodní části hry vzpamatovali a hned v úvodu prostřední periody vykřesali naději. Na konci hezké kombinace elitní liberecké formace stál po přihrávce Grígera Michal Birner, kterému už stačilo jen trefit poloodkrytou branku - 3:1. Oceláři si však už za necelých pět minut vzali tříbrankový náskok zpět. Postaral se o to Michael Špaček, jenž se zpoza branky natlačil před Pavelku a nadvakrát ho překonal - 4:1.

Tygři se ani tentokrát nevzdali a zanedlouho to opět bylo jen o dva góly. Střílenou přihrávku Michala Birnera v přesilovce za záda Kacetla tečoval Adam Musil - 4:2. Jenže scénář z úvodu prostřední třetiny se opakoval a i v tomto případě dokázali Oceláři rychle odpovědět, když se po krásné kombinaci první třinecké formace k puku dostal Matěj Stránský, proti jehož rychlé ráně se Pavelka nestihl přesunout - 5:2. Domácí byli i nadále aktivnější a do druhé sirény ještě stihli navýšit. Na konci další bleskové akce stál Milan Doudera, před nímž už byla jen odkrytá síť - 6:2.

Radan Lenc dotírá na Ondřeje Kacetla

V třetí dvacetiminutovce se už hra trochu uklidnila, k vidění nebylo tolik šancí. Utkání se naopak hodně vyhrotilo a tresty se to jen hemžilo, zejména pak na liberecké straně. Oceláři si v přesilovkách vypracovali dobrý tlak, Jaroslav Pavelka však dobrými zákroky držel svůj tým. Velkou šanci si v oslabení vytvořil Petr Jelínek, který se dostal do samostatného úniku, jenže na Ondřeje Kacetla bekhendovým blafákem nevyzrál.

V 50. minutě byl do konce zápasu vyloučen Adam Musil, Třinečtí si tak zahráli další dlouhou početní výhodu. V té sice několik příležitostí měli, další gól už však nepřidali. Ve zbylém průběhu se netrefili ani Tygři, domácí tak první finálový duel ovládli vysoko 6:2. Svěřenci trenéra Patrika Augusty ale nemusejí zoufat, už v pondělí totiž Ocelářům mohou porážku oplatit!

„Myslím si, že utkání rozhodla první třetina, v které jsme po našich chybách třikrát inkasovali. Tím jsme soupeře dostali na koně a tak kvalitní mužstvo, jaké je Třinec, si takový náskok už podrží. Malinko jsme se nadechli rychlým gólem na začátku druhé dvacetiminutovky, domácí si to ale zkušeně pohlídali.“

Václav Varaďa
„Jsem rád za začátek zápasu, který byl z našeho pohledu velmi dobrý. Dali jsme tři góly a přestáli jsme šance Liberce. Vždy, když se soupeř dostal brankou zpět do zápasu, jsme byli schopni opět odskočit a pak už jsme si to pohlídali.“