Velký obrat Tygři do konce nedotáhli, bonusový bod si domů odvezli Švédové

Date of publication Author Jan Kousal

Liberec - Velmi interesantní průběh měl zahajovací zápas Bílých Tygrů v letošním ročníku CHL. Přestože švédské Växjö disponovalo dvoubrankovým náskokem, ke třem bodům byli blíže Severočeši. Vyrovnanou partii ale muselo rozlousknout až prodloužení, v němž zařídil výhru Lakers Robert Rosén.

1. kolo, čtvrtek 24. srpna 2017
3:4p
(0:1, 3:1, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 32. Bakoš, 33. Ordoš, 35. Lakatoš (Bulíř) – 10. Josefsson (Kiiskinen), 21. Brodecki (Fröberg, Bohm), 51. Pettersson (Persson), 63. Rosén. Rozhodčí: Pešina, Stricker – Gerát, Hynek. Vyloučení: 8:5, navíc Lakatoš (LIB) 10 min. OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 236. Střely na branku: 31:26. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4.

Will – Jánošík, Ševc (C), Plutnar, Šmíd (A), Mojžíš, Derner – Lakatoš, Jelínek, Krenželok – Bakoš, Bulíř, Jašek – Bartovič (A), Vantuch, Ordoš – Stránský, Vlach, Špaček – Dlouhý

Växjö Lakers

Andren – Lundberg, Martinsson, Bohm, Persson, Rahimi, Högberg, Rondbjerg, Augustin – Kiiskinen, Pesonen, Pettersson – Lundberg, Rosén, Calof – Brodecki, Fröberg, Netterberg – Reddox (C), Josefsson, Carnbäck

Bílí Tygři vstoupili do svého již čtvrtého účinkování v Lize mistrů pořádně namlsaní, což bylo na ledě dobře vidět hned od úvodních minut. Jako první se ale radovali Švédové. Krátce před polovinou první periody si to Kiiskinen namířil proti přesile Libereckých, a přestože se neprobil až před Willa, odražený kotouč vyplaval před dojíždějícím Erikem Josefssonem, který ho nekompromisně nasměroval pod břevno domácí branky.

Lakers byli dál velmi nebezpeční a Tygři to pociťovali především při početních nevýhodách. V úvodním dějství měli Severočeši hned čtyři vyloučené. Hodně orosený musel být na trestné lavici Lakatoš, při jehož trestu zvonila tyč liberecké brány po střele Martinssona.

Závar před bránou Lakers

Na další změnu ve skóre se čekalo až do druhé třetiny a je třeba podotknout, že slušně zaplněnou Home Credit arénu příliš nepotěšila. Adam Brodecki si od levého mantinelu vybruslil mezi kruhy, odkud zápěstím zamířil nechytatelně k přední tyči. Pak ale šelmy roztočily nevídaný ofenzivní kolotoč.

Kdo si na tři minuty odskočil, musel být po svém návratu hodně překvapený. Přesně během tohoto časového úseku se Tygrům povedl famózní obrat. Nejprve síť brány Växjö rozvlnila jedovka příklepem z plné rychlosti Martina Bakoše, vyrovnání vzápětí zařídil dorážkou Bartovičovy střely Jan Ordoš a definitivní obrátku ve skóre obstarala souhra Bulíře se zakončujícím Dominikem Lakatošem.

Nový kapitán Tygrů Martin Ševc

Povedená prostřední třetina se podepsala na vstupu domácích do třetího dějství. Švédský tým často nestíhal, z čehož plynuly i drobné fauly, které vedly k libereckým přesilovkám. Jedna z nich byla dokonce dvojitá, nový kapitán tygří smečky Martin Ševc ale v největší šanci Andrenovu klec minul.

A přišel trest! Lakers ukázali Tygrům, jak vypadá severská chladnokrevnost v zakončení. Elias Pettersson se zmocnil kotouče mezi kruhy a přesnou ranou do šibenice srovnal na 3:3. Právě tato trefa rozhodla o tom, že o vítězi muselo nakonec rozhodnout prodloužení. Ještě před ním ale Will zlikvidoval v závěrečné minutě velkou šanci hostujícího Roséna.

Byl to ale právě Robert Rosén, kdo utnul nastavenou pětiminutovku a svou trefou rozhodl o vítězství švédského Växjö. Ani tato skutečnost však Tygrům nesebrala premiérový první bod v letošním ročníku CHL, který může mít v závěru skupinové fáze velkou váhu. Další duel odehrají Severočeši v sobotu proti švédskému Cardiffu.

Karel Mlejnek
„V průběhu zápasu jsme měli výkonnostní vlny. Dobře jsme do utkání vstoupili, jenže jsme inkasovali a následnými vyloučeními jsme soupeře dostali do hry. Kluci však oslabení bránili dobře, což byl jeden z klíčů k následnému obratu. Chtíč byl velký, ale bohužel to nevyšlo. Oba týmy sehrály vyrovnané utkání.“

Sam Hallam
„Liberec má náš respekt, zvolil na nás velmi dobrou taktiku. Nám se v utkání podařily první a třetí třetina, naopak ve druhé periodě jsme byli hodně nedisciplinovaní. Jinak jsem spokojený. Uspokojilo mě hned úvodní dějství. Až na shození rukavic Lakatoše jsme viděli férové utkání a mám radost, že jsme urvali ten bod navíc.“