Zase ten Salzburg! U18 po boji prohrála zápas o první místo

Date of publication Author Ondřej Belák

Liberec - Pondělní odpoledne nabídlo ve Svijanské Aréně lahůdku. V rámci střetnutí dvou nejlepších mužstev nadstavbové skupiny Extraligy staršího dorostu přivítali Tygři rakouský Salzburg, za který hrají hokejisté široké národnostní škály. Utkání nabídlo spoustu potyček a pouze dva góly, které bohužel padly do domácí branky. Red Bull tedy uštědřil Tygrům druhou porážku, předskočil je a dostal se na vedoucí pozici.

I. kolo, pondělí 05. února 2018

Branky a nahrávky: 31. Schitz (Harnisch), 60. Alanov (Barinka). Rozhodčí: Wagner – Hejl, Podrazil. Vyloučení: 11:10, navíc Ira (LIB) a Lobach (SLZ) 5 min. + osobní trest do konce zápasu. Využití: 0:0 V oslabení: 0:0. Střely na branku: 12:37. Diváci: 54. Vývoj skóre: 0:2.

Pařík – Aubrecht, Šuráň, Hampl, Charvát (A), Bieniek. Žůrek, Ira (A) – Rychlovský, Drábek, Cikhart, Jiruš, Křepelka, Vomáčka, Bitman, Hájek (C), Kotyza, Strnad, Žemba, Šeliga.

EC Red Bull Salzburg

Kolarz – Obu, Wirt, Pasanen, Hadamczik, Zündel (A), Alanov, Wimmer – Schütz (C), Rebernig, Lindner, Lobach (A), Barinka, Varejcka, Schitz, Harnisch, Čermák, Hede, Vogt, Jentzsch, Huber.

První zajímavou šanci utkání si připsal Cikhart. Ten se po pravé straně protáhl až k bekhendovému zakončení, které Kolarz vyrazil a poradil si i s následnou dorážkou! Poté už ale převzal iniciativu Salzburg. Stále častěji pobýval v útočném pásmu, až si začal vypracovávat velké příležitosti k otevření skóre. Schitz se mezi kruhy ladně zbavil svého strážce a bekhendem pálil. Pařík si připsal první velký zákrok zápasu!

Maskovaný muž musel o chvíli později svůj tým podržet znovu, když na něj v přečíslení pádil Shütz. Akci vzal na sebe a Pařík s vypětím všech sil utěsnil prostor u tyčky včas. Hráči s býkem na prsou se dostávali do ráže. Blízko úspěchu byl Lindner, jehož pokus z pravého kruhu prosvištěl těsně mimo klec.

Také prostřední dvacetiminutovku odstartovala šance Cikharta, a tentokráte už opravdu stoprocentní! Mladý forvard dostal ideální přihrávku do mezikruží a bylo politováníhodné, že zařízení těsně minul. Zároveň se stále více a více přiostřovalo. Přibývalo vyloučení, strkanic, a pak se to stalo.

Pařík v ponechané výhodě chvátal na střídačku, přičemž se srazil s jedním ze soupeřů. Následovala hromadná bitka téměř všech hráčů na ledě, která znamenala předčasnou cestu do sprch pro Iru a Lobacha. Ve vyostřené atmosféře se rakouský gigant ujal vedení. Po pěkně sehraném přečíslení tří proti dvěma si Pařík poradil se střelou Harnische, leč na dorážku v podání Edwina Schitze už byl krátký - 0:1.

Trenér Milan Plodek o vyhrocenosti utkání

"Určitě to mohlo být tím, že se hrálo o první místo. Ty týmy jsou nahoře a je dost možné, že na sebe narazíme i v play-off. A to už se blíží, takže kluky nabádáme i k tomu, ať už se dohrávají souboje a připravuje se to do play-off. Patří to k tomu, je normální, že se na ledě kluci porvou."

Lukáš Pařík čelil další várce střel a byl skvělý! Varejcka už viděl svoje zakončení v poloprázdné brance, strážce liberecké svatyně se ovšem výborně přesunul a útočník Red Bullu jen nevěřícně zíral ke stropu haly. Modrobílí si vypracovali zajímavou šanci na vyrovnání a byla velká škoda, že Jiruš v exkluzivní pozici puk pořádně netrefil.

Poslední periodu načala neuvěřitelná trojice šancí, jež měl na hokejce Jentzsch. Nejdříve pelášil sám na branku a Pařík se znovu zaskvěl. Následovala další tutovka stejného hráče, který zkoušel Forsbergovu kličku, ale nedotáhl ji do konce. Jentzsch stanul sám před gólmanem i do třetice, ale zamířil jen do betonu! Potrestat obrovské zahozené tutovky mohl Jakub Žůrek. Dělovku libereckého beka zastavilo až břevno Kolarzovy branky!

Tygři v závěru vyšponovali svůj výkon a dostávali Red Bull pod tlak. Vše vyvrcholilo minutu před koncem, kdy v přesilovkovém náporu chytře vystřelil Jan Žemba. Kolarz puk viděl na poslední chvíli, i přes to jej ale špičkou betonu vyškrábl na tyčku, od které se odrazil mimo brankoviště.

Obránce Szymon Bieniek o zápase

"Myslím si, že nás soupeř trochu podcenil, ale stejně jsme neměli příliš střel a šancí na gól. Bránili skvěle, byl to vážně těžký zápas, obranu mají fakt šikovnou. Akademie je tam výborná, pracují na sobě a vědí, co dělají, což se projevuje v jejich hře"

Místo vyrovnání nakonec přišlo definitivní rozhodnutí hráčů týmu z Mozartova rodiště. Povedeně o mantinel trefil opuštěnou svatyni ruský obránce Igor Alanov - 0:2. Tygři v utkání, ve kterém rozhodčí rozdali 21 trestů, podlehli Salzburgu 0:2. Přenechali mu tak první příčku tabulky a i jejich druhá prohra v základní hrací době se zrodila v souboji s věhlasnou rakouskou akademií.

Milan Plodek
„Nehodnotí se mi to lehce, kluci do toho dali všechno, ale stál proti nám opravdu výborný soupeř se skvělým pohybem. Nedali nám vůbec prostor k zakončení, což bylo strašně těžké. Na konci jsme si tam nějaký malý tlak občas vytvořili, bylo z toho břevno a tyčka. Možná jsme to mohli dostat do prodloužení, ale jak říkám, momentálně jsme na ten Salzburg úplně neměli. Do play-off se na to budeme muset připravit trošku lépe, ale kluci tam nechali všechno a není jim co vyčíst. Nevím co změnit, možná být ještě trošku aktivnější a soupeře se tolik nebát. Máme z nich podle mě zbytečný respekt.“

I. kolo, pondělí 05. února 2018

EC Red Bull Salzburg