Ze slibně rozehraného šlágru nemají Tygři ani bod, v Brně padli 4:7

Brno - V desátém kole Tipsport extraligy se naši hokejisté představili v Brně. Přestože měli dlouho navrch a ještě ve druhé části vedli 3:1, neodvážejí si nakonec ani bod. Moravané byli mnohem úspěšnější v závěrečné třetině a učinili rozhodující odskočení ve skóre.

10. kolo, neděle 13. října 2019
7:4
(1:1, 2:2, 4:1)

Branky a nahrávky: 15. O. Němec (Hruška, Plekanec), 34. P. Holík (Zaťovič, Kucsera), 34. Plášek ml., 46. Zaťovič (Kucsera), 48. P. Holík (Pyrochta, Zaťovič), 53. Lev (Malec), 60. Gulaši – 6. Šmíd, 28. Lenc (Filippi, L. Hudáček), 29. L. Krenželok (A. Musil), 47. Filippi (Lenc). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 229. Střely na branku: 29:34. Rozhodčí: Šír, Lacina – Jindra, Zíka. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 4:3, 4:4, 7:4.

HC Kometa Brno

Vejmelka (Klimeš) – O. Němec (A), Pyrochta, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec, Svozil – Kucsera, P. Holík, Zaťovič (C) – L. Horký, Plekanec (A), Plášek ml. – Lev, Hruška, Orsava – Kunc, Kusko, Jenyš.

Peters (Schwarz) – T. Hanousek, Šmíd (A), Havlín, Derner, Graborenko, Kotvan, Knot – L. Hudáček, Bulíř, Ordoš – Lenc, Filippi, Marosz – M. Zachar, P. Jelínek (C), L. Krenželok – Rychlovský, A. Musil, J. Vlach.

Bílí Tygři se museli obejít bez Michala Birnera, svého nejproduktivnějšího hráče. Volné místo v útoku zaujal Jakub Rychlovský, který si na horkém brněnském ledě připsal svůj první start v extralize!

Severočeši do zápasu vstoupili velice aktivně a skóre mohl rychle otevřít Libor Hudáček, jehož dorážka po Bulířově střele však rozvlnila síť pouze z boku. V šesté minuté už se nicméně hosté mohli radovat! Ladislav Šmíd nahodil od modré čáry, Vejmelka vyrazil kotouč k Bartejsovi a ten si ho ve zmatku zametl do vlastní klece - 0:1. Luboš Horký měl následně velice blízko k vyrovnání, když pláchl až do pravého kruhu a tvrdou ranou rozezvučel tyč.

Na tahu tak byli znovu Liberečtí. Debutant Rychlovský se mohl do dějin utkání zapsat velice tučným písmem, jeho pohotovou dělovku bez přípravy ale stihl Vejmelka vykopnout. Kometa poté čerpala z vyloučení Tygrů. Ti sice dokázali oslabení, i ve třech proti pěti, bez větších potíží ubránit, jenže vteřinu po vypršení Dernerova trestu využil Ondřej Němec volného prostoru, od modré čáry si sjel do lepší pozice a dělovkou pod horní tyč propálil Justina Peterse - 1:1.

Vyrovnávací branka Moravany povzbudila a hned v úvodu druhé třetiny měl na hokejce solidní příležitost Plášek. Justin Peters se každopádně rychle přesunul a natiskl se k bližší tyčce. O poznání těžší zákrok musel kanadský gólman vytáhnout proti přečíslení zakončeném Orsavou. O další minutku později ujížděl zcela sám na branku domácí Jenyš, ke štěstí Tygrů mu však puk ujel při snaze o zakončení z hole. Liberečtí posléze měli k dispozici přesilovku a zahráli ji skvěle. Celé dvě minuty ždímali brněnskou čtveřici před bránou, až se chytrou střelou z úhlu prosadil Radan Lenc - 1:2!

Šelmy byly při chuti a nadále útočily. Marek Zachar ještě ztroskotal na skvělém Vejmelkovi, Lukáš Krenželok už však zamířil z prostoru za kruhy naprosto dokonale a osladil svůj 900. start v české nejvyšší soutěži gólem - 1:3! Kometa ztrácela dvě branky, což samozřejmě nechtěla nechat jen tak a těžítko hry se stále více přesouvalo do obranného pásma Liberce.

Domácím se nesmírně vydařila čtyřiatřicátá minuta. Faul mladíčka Rychlovského nejprve potrestal Petr Holík, jenž svoji nezištnou střelu z levého kruhu napasoval pod Petersovu rukavici - 2:3. Hned po vhazování navíc Severočeši zaváhali ve středu pole, Karel Plášek tak měl volnou cestu vpřed a povedenou ranou zápěstím do horní části klece nedal Justinu Petersovi prakticky žádný nárok - 3:3. Ve zbytku prostřední části to ještě oba týmy zkoušely, do kabin se přesto odcházelo za nerozhodného stavu.

Tygři si hned v úvodu třetí periody zkusili přesilovku, i přes solidní tlak si v ní bohužel žádnou vyloženou příležitost nevypracovali. Udeřilo tedy na druhé straně. Martin Zaťovič pláchl za záda všech a rozvlnil síť dobře provedenou kličkou do forhendu - 4:3. Vedení však domácím nevydrželo vůbec dlouho, Radan Lenc skvěle vyřešil situaci u mantinelu a předal kotouč Tomáši Filippimu, který měl otevřenou cestu mezi kruhy a z opakované střely propasíroval pryž za Vejmelkovy betony - 4:4!

Velmi krátkou radost si ovšem prožily také šelmy. Už se zdálo, že domácí nesehráli akci tří proti dvěma ideálně, avšak nástřel Petra Holíka skončil po nešťastné teči Oldricha Kotvana pod břevnem - 5:4. Severočeši tedy museli trošku otevřít hru a z toho těžil Jakub Lev. Brněnský forvard přejel modrou čáru a zaskočil Justina Peterse svižnou střelou z vrcholku levého kruhu - 6:4. Libor Hudáček mohl v početní výhodě dostat svůj tým na dostřel, po skvělé přihrávce Filippiho se mu ovšem bohužel nepodařilo trefit téměř prázdnou klec soupeře.

Tygrům se až do závěrečné sirény nedala upřít snaha, Moravané si však vedení důsledně hlídali a více gólů už hosté nevstřelili. Brno ještě naopak pojistilo výhru trefou Michala Gulašiho do prázdné branky při power-play - 7:4.

Jiří Kudrna
„Myslím si, že jsme začali dobře a byli aktivní. Škoda, že jsme do druhé třetiny nešli s vedením. Naše hra na to měla. I přesto jsme odskočili na 1:3, jenže následně jsme inkasovali dva rychlé góly. Půlku zápasu jsme hráli slušně. Když ale ve třetí třetině inkasujete tolik branek, tak nemůžete pomýšlet na vítězství..“

Kamil Pokorný
„Začátek byl z naší strany kostrbatý. Soupeř byl aktivnější a dal gól. Klíčový moment vidím v tom, že se nám po dvou gólech Liberce podařilo v přesilovce snížit a brankou Karla Pláška vyrovnat. Ve třetí třetině jsme vůlí urvali vítězství. Lepší jsme nebyli, ale jsme rádi, že jsme to dnes po domácím propadáku se Zlínem zvládli.“