Zatím neblázníme, říká kondiční trenér Aleš Pařez o startu letní přípravy
Liberec - Naši hokejisté se 20. dubna sešli v osmičlenné skupině k prvnímu společnému tréninku od vypuknutí koronavirové krize. Na vše dohlížel kondiční kouč Bílých Tygrů Aleš Pařez, který se svými svěřenci řeší i aktuální otázku imunity. "Podle mého názoru je strašně důležité, aby se o sebe starali. Když se o sebe člověk stará, dá se nemocem lépe předejít," vysvětluje.
Díky postupnému rozvolňování vládních opatření se můžete v omezeném množství scházet k tréninkům. Je dobré začít už takhle brzy a získat případně trošku náskok? Sportovci už jsou nedočkaví a chtějí zas něco dělat. Předchozí sezóna skončila dříve, takže byla i dostatečná pauza. Druhá polovina dubna je super čas pro zahájení letní přípravy. Můžeme ji mít dlouhou, důkladnou a vyvarovat se zranění v průběhu dalšího ročníku. Doufejme, že extraliga odstartuje v září jako vždy.
Zatím je povoleno trénovat jen ve skupinkách po osmi hráčích. Bylo pro vás složitější vše připravit a přizpůsobit? Co se organizace týče, je to v takhle malém množství asi i snazší. Je super, že jsme na sluníčku a máme tu potřebnou výbavu. Co se logistiky týče, je všechno v pořádku. Navíc zde máme zamykací buňku, kde si všechny pomůcky můžeme nechat a není potřeba je zas táhnout pryč. Není to jako v posilovně, ale dají se využít schody a atletický ovál pro různé tratě.
Jak jste se sám jako kondiční trenér udržoval v rámci výjimečného stavu ve formě? Mám doma poměrně kvalitní výbavu - kladku, stojan, nějaké činky. Používám to často. Navíc už se může chodit na skialpy, čehož jsem taky využil. Dále jsem třeba jezdil na kole. Jsem aktivní, takový způsob života mě baví. Nic ale nepřeháním a snažím se hlavně pracovat na svém těle včetně imunity a spánku. Myslím na to, že okolo mohou chodit jakékoliv viry, nejen koronavir.
Dáváte hráčům nějaká doporučení, jak se vzhledem k virové situaci chovat? Podporování imunity s kluky řešíme, podle mého názoru je strašně důležité, aby se o sebe starali. Imunitu zhoršuje například nedostatek spánku či nadměrný příjem cukru a alkoholu. To všechno podporuje stres a jakmile je toho příliš, tělo se oslabuje, protože imunita musí pořád makat. Když se o sebe člověk stará, dá se nemocem lépe předejít.
Jak jste spokojen s kondicí hráčů? Jsou na tom i po pauze dobře, nebo je před vámi hodně práce? Nikdo z toho úplně nevypadl. To ani nejde, kluci jsou rozjetí celý rok, přestože si dají na měsíc nějaký volnější režim, v rámci kterého jsou stále poměrně aktivní. Snažíme se dělat více opakování s menšími vahami, aby znovu získali techniku. Neblázníme zatím s překážkami a nějakými těžkými cviky, protože dynamika a výbušnost teprve přijde. Stále je duben, takže děláme základ a později na něj budeme stavět dům. Nemusíme nic přehánět.
Jak první společný trénink probíhal? Měli jsme skupinu osmi hráčů a vytvořili jsme šest stanovišť. Čtyři jsou vždy obsazena dvěma hráči a dvě jsou volná. Udělali jsme takový obrovský kruhový trénink, i když ten termín nerad používám. Mezi jednotlivými stanovišti máme pauzy. Nemám rád cvičení, kde se jede bez přestávky hodinu s nízkou intenzitou a malou váhou. To je pak spíš srandovní, než účinné.
Může se stát, že by hráči byli v zátěži až rok v kuse. Máte to v rámci přípravy nějak zohledněné? Jak už jsem říkal, zatím to nijak nepřeháníme. Ale když jsem zde v roce 2015 začínal, zahájili jsme přípravu 1. května, což už není takový rozdíl. Dále se to bude odvíjet podle průběhu sezóny. Když se hodně cestuje, vyžaduje si to méně cviků a není potřeba tolik simulovat věci, které se dějí na ledě. Důležité je udržovat si sílu v nohách. To u hokejistů, kteří neposilují, v závěru sezóny upadá, jsou oslabení a váží třeba o šest kilo méně. V play-off se to projeví.
Pro sdílení musíte povolit cookies sociálních sítí. Detaily a nastavení
Sdílet