Je to tam! Tygři uspěli ve Vítkovicích a postupují přímo do čtvrtfinále!

Vítkovice/Liberec – Aby Tygři udrželi čtvrté místo, které zajišťuje přímý postup mezi nejlepších osm celků, museli v posledním kole ve Vítkovicích vyhrát minimálně za dva body. Liberečtí vykročili za vítězstvím již v úvodní třetině, kterou ovládli 3:1. Ostravané se sice po zbytek utkání snažily o zvrat, jenže šelmy už se o tři body připravit nenechaly. Svěřenci Patrika Augusty tak po základní části skončili čtvrtí a vyhnou se předkolu.

52. kolo, neděle 07. března 2021
1:4
(1:3, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. L. Doudera (M. Kalus, Flick) – 7. A. Musil (J. Vlach, Rosandić), 9. T. Hanousek (Gríger, J. Vlach), 15. Knot (Lenc, Birner), 58. Lenc (A. Musil). Rozhodčí: Mrkva, Obadal – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:7, navíc Hruška (VIT) 10 min. vražení na hrazení. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: Bez diváků. Střely na branku: 22:32. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.

HC Vítkovice Ridera

Mi. Svoboda (Dolejš) – Pyrochta, R. Polák (C), Koch, L. Kovář, L. Doudera, R. Černý, Machů – L. Krenželok (A), Hruška, Lakatoš – Svačina, J. Mikyska, Irgl (A) – Mallet, Flick, M. Kalus – Fridrich, Werbik, Dej.

Kváča (J. Pavelka) – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, T. Hanousek, Kunst – Birner (A), A. Musil, Lenc – Najman, Gríger, Bulíř – J. Vlach, P. Jelínek (C), D. Špaček – Rychlovský, Šír, R. Pavlík.

Bílí Tygři měli obrovskou motivaci ve Vítkovicích uspět a už od úvodních minut to bylo na ledě znát. Do zápasu totiž vlétli raketovou rychlostí a po několika minutách si za svou aktivitu vysloužili přesilovou hru. V té nejdříve ovšem zahrozili domácí, jejichž přečíslení dva na jednoho vyřešil Petr Kváča. Už se zdálo, že Liberečtí početní výhodu nezužitkují, jenže pár vteřin před jejím vypršením vypálil ze svého oblíbeného místa Jaroslav Vlach a Adam Musil jeho dělovku dorazil za čáru.

O necelé dvě minuty později už to bylo o dvě branky! Tomáš Hanousek využil toho, že měl Miroslav Svoboda zakrytý výhled a přesně umístěnou ranou od modré podruhé překonal vítkovického gólmana. Ostravané se i nadále jen zřídka dostávali do zakončení, přesto z ojedinělé příležitosti snížili. Marek Kalus totiž přihrávkou zpoza brány našel mezi kruhy Lukáše Douderu a ten z voleje prostřelil Petra Kváču. Hosté si ale vzápětí vzali zpět dvoubrankové vedení, když při rychlém protiútoku Radan Lenc nabil Ronaldu Knotovi, jenž kotouč poslal za marně se natahujícího Miroslava Svobodu.

Dávid Gríger v tvrdém souboji u mantinelu

Na začátku prostřední dvacetiminutovky měli svěřenci Patrika Augusty výhodu jednoho muže v poli, opět ale zahrozili Vítkovičtí. Adam Musil chyboval při rozehrávce a ke kotouči se dostal Alexandre Mallet, který kličkou do bekhendu oklamal Petra Kváču. Naštěstí pro Tygry ale v klíčový moment mířil do tyče! Domácí měli poté ještě jednu velkou šanci, ani ta však zásahem neskončila.

Zbytek druhé periody už hodně připomínal play-off hokej. Šancí bylo na obou stranách minimum a na ledě to začalo i poměrně jiskřit. Tvrdší hra také vedla k vyloučením a znatelně více se museli bránit Liberečtí. Ti však skvěle zvládli všechna oslabení, včetně jednoho dvojnásobného. Až chvíli před druhou sirénou se opět vody trochu rozvířily, ani jedno mužstvo ale branku nevstřelilo, a tak se do závěrečné části šlo za stavu 1:3 z pohledu Vítkovic.

Ronald Knot v potyčce

Moravskoslezský celek vstupoval do třetího dějství odhodlaný zvrátit dvoubrankové manko, jelikož potřeboval tři body k definitivní jistotě osmé příčky. Tygři ovšem svého soupeře dlouho vůbec k ničemu nepouštěli a naopak sami několikrát zahrozili. Až v poslední desetiminutovce se v ideální palebné pozici ocitl Tomáš Machů, Petr Kváča však jeho ránu z mezikruží pokryl.

Obrat mohli Vítkovičtí nastartovat díky přesilové hře, jenže šelmy se opět ubránily a dál držely dvougólové vedení. V 58. minuté navíc dodal Tygrům ještě větší klid Radan Lenc, který v souboji jeden na jednoho obešel Romana Poláka a poté nechytatelnou střelou překonal Miroslava Svobodu.

Liberec tak zvládl klíčový duel a po základní části končí na čtvrtém místě, které zajišťuje přímý postup do čtvrtfinále! To Tygři zahájí na domácím ledě ve čtvrtek 18. března, přičemž jejich soupeř teprve vzejde z předkola.

„Podali jsme velmi dobrý výkon, který se nám dařilo držet celý zápas. V první třetině jsme byli produktivní a odskočili jsme soupeři. Trochu jsme si to zkomplikovali v druhém dějství, kdy jsme hráli několik oslabení. Tým ale od prvního do posledního hráče šlapal a jsme rádi, že jsme vyhráli, obzvlášť proti Vítkovicím, které jsou ve formě a mají kvalitní mužstvo.“

Miloš Holaň
„Utkání jsme nezačali vůbec dobře. V první třetině jsme nestíhali v soubojích, bruslení, ani agresivitě. To nás stálo zápas. O přestávce jsme si něco důrazně řekli a naše hra se změnila. Bohužel jsme nebyli schopni proměnit šance.“