Vítězné tažení dorostu pokračuje

Date of publication Author JRš

S odhodláním povrdit čtvrteční vítězství z Třebíče ziskem dalších bodů nastoupili Bílí Tygři k utkání 24. kola extraligy dorostu proti soupeři HC Kometa Brno. Úvod zápasu vyšel lépe domácím, kteří rychle dokázali vstřelit dvě branky. Před koncem 1. třetiny se ale nevyvarovali chyby a dovolili soupeři snížit na rozdíl jediného gólu. Tento stav trval až do 59. minuty, kdy důležitou třetí libereckou branku zaznamenal útočník Langr. Definitivní podobu skóre zařídil při power play hostů obránce Seidl. Po prohře Písku v utkání proti Zlínu se liberečtí mladíci vzdálili svému soupeři v bitvě o záchranu již o tři body.

24. kolo, sobota 20. listopadu 2004
4:1
(2:1, 0:0, 2:0)

Branky: 2. Tondr (Kajínek, Zeman), 12. Peřina, 59. Langr (Kajínek), 60. Seidl - 20. Kvapil (Skočovský). Rozhodčí: Smitka - Hejl, Bohatý. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 153. Střely na branku: 32:17. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.

Kalčík - Niko, Čejka, Sládek, Kajínek, Hodač, Seidl - Smetaník, Duda (30. - 40. Langr), Novák - Zeman, Tondr, Ropický - Kopic, Falta (od 41. Langr), Peřina. <b>Třenéři:</b> Jaroslav Nedvěd a Jiří Peřina. <b>Vedoucí mužstva:</b> Jiří Duda.

HC Kometa Brno

Forejtar - Kudláček, Kovář, Koš, Kvapil, Reschowský, Kala - Korda, Hrstka, Růžička - Skočovský, Kožár, Vopálka - Humpolíček, Kölbl, Krejčí, navíc od 41. Černý. <b>Trenéři:</b> Zdeněk Balabán a Petr Nikodým. <b>Vedoucí mužstva:</b> František Hrstka.

Vstup do utkání vyšel lépe domácím a byl to Smetaník, který první střelou zápasu prověřil pozornost brněnského brankáře Forejtara. Hned vzápětí, stále ještě v 1. minutě, se brněnský Skočovský dopustil faulu a domácím stačilo k využití početní výhody pouhých 45 vteřin. Kajínkova dělovka od modré orazítkovala levou tyč Forejtarovy branky. Puk se odrazil na hůl Zemana a ten pohotovou přihrávkou našel na druhé straně Tondra, který puk pohodlně zasunul do zcela odkryté brány.

Po úvodním gólu zápasu se na ledě dlouhé minuty nic podstatného nedělo. Za zaznamenání stojí pouze výborný obranný zákrok brněnského obránce Reschowského, který v 6. minutě, na poslední chvíli, v pádu zmařil příležitost Tondra, který se na útočné modré už prosazoval do samostatného úniku.

První vážnější akci hostů předvedl Korda, ale trychtýřem obránců Sládka a Kajínka neprošel. Možnost hrát v početní převaze dostali hosté v 8. minutě, po faulu Kopice. Brněnští ale v průběhu přesilovky na branku domácích ani nevystřelili. Naopak Zemanova teč Kajínkovy střely řádně vystrašila Forejtara v brněnské brance. Jakmile se Kopic vrátil z trestné na led, vystřídal ho Peřina a hosté tak měli další početní výhodu. Ke střele se prosadil pouze útočník Skočovský, ale jeho bekhendový pokus postrádal důraz a Kalčíka v brance domácích nijak nepřekvapil. O kontr na druhé straně se ve 12. minutě zápasu pokusili, po rychlé kombinační akci, Zeman se Smetaníkem, ale druhý jmenovaný puk těsně před brněnskou brankou promáchl.

Ještě v téže minutě se po pravém mantinelu odvážně probil do útočného pásma liberecký Peřina a z bodu pro vhazováním si našlápl přímo na brněnskou bránu. Když se ocitl těsně u branky, Forejtar si zřejmě už myslel, že liberecký útočník branku objede, a proto se začal přesouvat ke druhé tyči. Peřina střelou zápěstím, pod horní tyč, nabídnutou příležitost využil a vedení domácích zvýšil na 2:0.

Pak se zase nic podstatného nedělo. Brněnští pomalu bruslili, nešli do osobních soubojů, nebyli důrazní před brankou. A to ani před vlastní ani před libereckou. Přesto dokázali Bílé Tygry zaskočit. 21 vteřin chybělo do konce první třetiny, když obránce Kvapil snížil na 2:1. Po přihrávce Kočovského si sjel zleva před libereckou branku a technickou střelou přehodil pravý Kalčíkův beton.

Druhá třetina začala oboustranným vyloučením. Už sedm vteřin po zahájení hry putovali na trestnou lavici liberecký Novák a na straně hostů Korda. Více prostoru na ledě lépe svědčilo brněnským hráčům, ale jejich územní převaha k ohrožení liberecké branky nevedla. Nebezpečná akce Komety přišla ve 23. minutě, ale Kölblova dělovka skončila na pravé tyči Kalčíkovy branky. V této fázi Brněnští zvýšili obrátky, měli více ze hry a liberecký brankář Kalčík musel zasahovat proti střelám Vopálky a Kordy.

Ve 31. minutě skončil puk, po akci libereckých Zemana a Ropického, v brněnské síti, ale rozhodčí Smitka branku zcela správně neuznal. Puk totiž liberecký útočník za Forejtarova záda kopl bruslí. Z dalšího průběhu této části stojí za zaznamenání střelecké pokusy libereckých Peřiny, Čejky, Nika a Smetaníka. Za hosty stříleli Kožár, Kölbl, Humpolíček a Hrstka. Oba brankáři však byli bezchybní, a proto ve druhé třetině branka nepadla.

Na začátku 3. třetiny, ve 42. minutě nechal hostujícího brankáře Forejtara vyniknout liberecký centr Langr. Zpoza branky dostal přihrávku od Kopice, ale pohotovou střelu po ledě zlikvidoval hostující brankář rozklekem. Horko bylo Forejtarovi o minutu později, kdy v lapačce neudržel Hodačovu bombu. Naštěstí pro Kometu byl na místě obránce Kovář a puk odpálil do bezpečí. Od začátku posledního dějství hry se Liberečtí vrátili ke hře, jakou praktikovali ve třetině úvodní a svého soupeře přehrávali důrazem, nasazením a rychlým bruslením. Ve 44. minutě stálo při Forejtarovi i štěstí. Smetaníkovu střelu vyrazil, ale pouze na hůl libereckého Nováka. Ten se zřejmě nabídnuté příležitosti zalekl a střelou těsně nad ledem brněnskou branku minul.

Brněnští na libereckou branku vystřelili ve 3. třetině pouze pětkrát a jedna z těchto střel přišla ve 48. minutě. Puk z hole Vopálky skončil v lapačce libereckého brankáře. Hezkou akcí z 50. minuty na sebe upozornil liberecký Langr. Za brněnskou brankou se kličkou zbavil protihráče, vybruslil před branku, ale bekhendovou střelou trefil pouze boční síť. O dvě minuty později se v příležitosti ocitl domácí obránce Seidl, ale jeho teč Smetaníkovy střely branku Komety těsně minula.

V 54. minutě se hrálo podruhé v zápase čtyři na čtyři. Na trestné lavici odpočívali liberecký Seidl a brněnský Kudláček a víc prostoru na ledě opět více vyhovovalo hráčům Komety. Po vhazování v obranném pásmu Komety se puku zmocnil hostující Humpolíček a zcela sám, nikým neatakován, postupoval na libereckého brankáře. Kalčík se však nenechal vyvést z rovnováhy. Brněnský útočník ho nedokázal donutit k pohybu a nakonec vypálil jen do brankáře. Vzápětí šel na trestnou lavici brněnský Kovář a Liberečtí hráli přesilovku čtyřech proti třem. Územní převahu vyjádřili Bílí Tygři častou střelbou, které však chyběla přesnost.

V 58. minutě předvedl vynikající zákrok brankář Forejtar. Po střele Peřiny se zázračně roztáhl na brankové čáře a za záda puk nepropustil ani při dorážce Kopicově. V 59. minutě ujeli do přečíslení dva na jednoho domácí Langr s Peřinou. Langr puk zatáhl do útočného pásma a tam celou akci zakončil „americkým blafákem“. Nechytatelnou bombou z levého kruhu propálil brněnského brankáře a zaznamenal pro svůj tým velmi důležitou třetí branku.

Po následném vhazování získali hosté útočné pásmo a v čase 58:52 si vyžádali oddechový čas. Po jeho uplynutí zůstal brankář Forejtar na střídačce. Při power play hosté vrhli všechno do útoku a zcela zapomněli na obranu. Tak se mohlo stát, že před libereckou brankou zachytil puk domácí Seidl a horním obloukem poslal puk do brněnské branky počtvrté a uzavřel brankový účet vcelku pohledného utkání.