Akademie Bílí Tygři Liberec

Síň slávy

ÚSPĚCHY MLÁDEŽE V SEZÓNĚ 2022/23

Nejvýraznější úspěchy v ročníku 2022/23 zaznamenali naši deváťáci. V zimě nejprve urvali historické bronzové medaile pro Liberecký kraj na olympiádě dětí a mládeže, následně zvládli také ligové boje v dresu Bílých Tygrů. Do play-off vstupovali svěřenci Vojtěcha Fialy a Libora Daňka z prvního místa. A také díky senzačnímu obratu v semifinálovém dvojzápase se Slavií se jim podařilo dojít až do finále! Duel o zlato nabídl stylově regionální derby s Mladou Boleslaví. Náš tým v celkovém součtu padl o jediný gól (2:4 a 3:2) a získal také krásné stříbrné medaile.

Povedenou sezónu zažil i náš dorost, který – stejně jako zmiňovaná kategorie U15 – ovládl dlouhodobou část. V play-off už se ale po výsledkové stránce na základní část bohužel navázat nepovedlo. Bílí Tygři nejprve jasně postoupili přes Olomouc, nicméně ve čtvrtfinále byl nad jejich síly osudový soupeř ze Sparty. V celkovém součtu tedy obsadili pátou příčku.

Juniorům se naopak v sezóně příliš nedařilo. Liberec extraligu rozehrál slušně a dlouho se pohyboval na místech zaručujících účast v play-off. Na přelomu kalendářního roku ovšem přišel výsledkový zlom, který náš tým sesadil až na konečné dvanácté místo.

V nižších věkových kategoriích se ještě svazové soutěže modelem, který by poznal mistra, nehrají. Přesto tygří žáci zaznamenali několik výborných úspěchů. Osmáci například skončili třetí na chomutovském Memoriálu Ondřeje Buchtely, o rok mladší sedmáci dokonce vyhráli dlouhodobou turnajovou soutěž DTS, která sdružuje nejlepší české týmy.

ÚSPĚCHY MLÁDEŽE V SEZÓNĚ 2021/22

Na sezónu 2021/22 se bude v Liberci vzpomínat jako na doposud možná vůbec nejúspěšnější. Liberec v dubnu pohltilo finále juniorské extraligy mezi Bílými Tygry a Plzní. Na čtyři duely do Home Credit Areny zavítalo v součtu přes pět tisíc skvělých diváků, kteří sledovali parádní sérii. Liberečtí se ze stavu 1:3 zvládli do finálového dostihu vrátit, po sedmi zápasech se však z nejtěsnějšího triumfu nakonec přece jenom radovali Západočeši. Svěřenci trenérů Loba a Kočího v sezóně zanechali výborný dojem, do play-off vstupovali z prvního místa. Po vyřazení Karlových Varů a Třince jejich cestu za titulem překazila právě až škodovka.

Pozadu nezůstali ani naši dorostenci. Před play-off skvěle načasovali formu a do vyřazovacích bojů vstupovali na vítězné vlně. Po úspěšných sériích s Karlovými Vary a Jihlavou se naši hokejisté v semifinále postavili Spartě. Bílí Tygři se v sérii hrané na tři vítězná utkání dostali do vedení 2:1, poslední krok k vysněnému finále nicméně nedotáhli. Zápasy to přitom byly nesmírně vyrovnané, oba rozhodovaly až samostatné nájezdy. Výběr koučů Plodka a Vozáka bohužel oba dramatické rozstřely prohrál a do souboje o mistrovský titul jen těsně neproklouzl. I tak ale bral velice cenné bronzové medaile.

Vůbec nejlepší sezónu prožili liberečtí deváťáci. Za rok odehráli 33 zápasů, z nichž rovných 30 vyhráli! Tým trenérů Fialy a Daňka se s přehledem kvalifikoval na finálový turnaj do ostravské Poruby, kam se sjelo šest nejlepších celků z jednotlivých geografických skupin. Bílí Tygři v konkurenci Plzně, Slavie, Třince, Mladé Boleslavi a Komety podlehli pouze Ocelářům. Závěrečné vysoké vítězství 6:1 nad Brnem stvrdilo pro Liberec za celý rok jednoznačně zasloužený mistrovský titul. Naši hráči U15 navíc v lednu reprezentovali celý Liberecký kraj na MČR, kde v konkurenci silných krajských výběrů dokráčeli až do finále a po prohře s Plzeňským krajem skončili na fantastickém druhém místě.

V nižších věkových kategoriích se ještě svazové soutěže modelem, který by poznal mistra, nehrají. Za zmínku ovšem rozhodně stojí, že v rámci Dlouhodobých turnajových soutěží (DTS) sdružujících nejlepší české týmy se liberečtí osmáci, sedmáci i šesťáci umístili taktéž na stupních vítězů.

ÚSPĚCHY MLÁDEŽE V SEZÓNĚ 2020/21

Ročník 2020/21 bohužel v mládežnickém hokeji a sportu obečně padl za oběť covidu a restrikcemi s ním spojeným. Zápasy všech kategorií by se daly za celou sezónu spočítat na prtsech.

Dokud se hrálo, tak juniorka vstoupila do sezóny parádně. Stihla jen osm zápasů, nicméně hned v šesti z nich brala tři body a zařadila se mezi nejlepší celky ligy. Před ukončením soutěže měli svěřenci Milana Plodka na kontě čtyři výhry v řadě.

Kategorie U17 odehrála ve skupině Západ ELIOD Extraligy dorostu pět utkání, v nichž zaznamenala pozitivní bilanci tří vítězství. Hodně dominantním dojmem pak působily naše sportovní třídy, bohužel ani ony nemohly v nešťastném roce svůj potenciál prodávat déle než jen několik zápasů.

ÚSPĚCHY MLÁDEŽE V SEZÓNĚ 2019/20

Mládežnický ročník 2019/2020 bohužel poznamenala epidemie koronaviru, vinou níž skončily soutěže předčasně. I přes to zažila Tělovýchovná jednota, která byla podruhé v řadě vyhlášena nejlepší akademií v Česku, další dobrou sezónu a několik kategorií se umístilo ve špičce.

Juniorská sezóna se nesla v trošku nezvyklém formátu a nabídla hned dvě samostatné soutěže. Původní turnaj O Pohár DHL se odehrál pouze formou základní části a Liberec obsadil v devatenáctičlenném pelotonu jedenáctou příčku. Následoval DHL Superpohár, kde už šlo do tuhého. Základní část trvala pouhých osm kol a přestože svěřenci Milana Plodka špatně začali, vybičovali se k mohutnému finiši. Malý hokejový zázrak však těsně nedokonali a brány play-off jim zůstaly zavřené.

O poznání méně nervů nabídl ročník dorostu. Tygři bez potíží postoupili do skupiny o pořadí v play-off, kde se utkávali vesměs s nejkvalitnějšími soupeři. Když jim v tabulce patřilo sedmé místo a zdálo se, že vylaďují formu směrem k vyřazovacím bojům, kde chtěl tým vedený Richardem Lobem zaútočit na obhajobu titulu, sezóna náhle skončila.

Sportovní třídy atakovaly nejvyšší stupínky tabulek. Deváťáci byli za solidní výkony odměněni třetím místem, nad jejich síly byla pouze Jihlava a Mladá Boleslav. Osmá a sedmá třída své bohužel nedohrané soutěže shodně ovládly, což je výborná vizitka! Obě kategorie navíc předváděly parádní hokej. Šestka skončila v extrémně vyrovnaném vrcholu tabulky třetí jen o bod za prvním Náchodem, který nicméně stihl odehrát o jeden duel víc. Páťáci si vybojovali druhé místo, předčil je pouze Turnov. I tento rok se tedy ukázalo, že se liberecký hokej nemusí o svoji budoucnost nikterak obávat!

ÚSPĚCHY MLÁDEŽE V SEZÓNĚ 2018/19

Šestnáctka slaví se zlatým pohárem nad hlavou

Mládežnická sezóna 2018/2019 se v liberecké síni slávy zařadí mezi ty vůbec nejúspěšnější. Zlatým písmem se do dějin zapsal výběr hokejistů do šestnácti let, který přemohl všechny soupeře a vystoupal až na vrchol. Špatně si však nevedly ani sportovní třídy nebo úspěšná devatenáctka.

Po letní rekonstrukci systému mládežnických soutěží se juniorské extraligy zúčastnily trochu atypicky jen týmy do devatenácti let. Ten tygří měl v úvodu sezóny pomalejší rozjezd, když postup do vyšší nadstavbové skupiny honil na poslední chvíli. Pak se ale svěřenci Milana Plodka slušně rozjeli a zvládli pár důležitých zápasů, včetně toho, který je nakonec dostal mezi nejlepší osmičku. Ve čtvrtfinále však Tygrům zatarasil cestu osudový soupeř – pražská Sparta.

O něco méně turbulentní ročník zažila zlatá tygří šestnáctka. Ta předváděla od podzimu až do jara skvělé výkony, ovšem to nejlepší si družina Richarda Loba schovala do vyřazovacích bojů. Liberečtí teenageři nejprve udolali v těsné třízápasové bitvě pražskou Slavii a poté si vyšlápli také na favorizované Kladno, což je vystřelilo na závěrečný turnaj čtyř nejlepších o titul mistra ČR.

Nejlepší čtveřice týmů si to o vysněný pohár rozdala v Ostravě, v jednom z hlavních měst českého hokeje. Liberec narazil v úvodním semifinále na domácí Vítkovice. Utkání přineslo velkou bitvu, kterou šelmy rozhodly v závěrečném dějství pro sebe. Ve finále se pak Tygrům postavila tak trochu symbolicky brněnská Kometa. Pět let poté, co liberecká akademie po výhře nad Brnem slavila svůj zatím poslední titul, se šťastná historie opakovala. Hokejisté z Podještědí to dokázali, Kometu porazili 9:3 a pozvedli nad hlavu vytoužený pohár pro mistry.

Ročník 2018/2019 se úžasným způsobem vydařil také sportovním třídám. Ty se hokejem, jak už to v těchto věkových kategoriích bývá zvykem, skvěle bavily a dosáhly také na výborné výsledky. Pětka, šestka, sedmička i osmička si vydobyly pozici v TOP3, což je velkým příslibem pro budoucnost libereckého hokeje.

ÚSPĚCHY MLÁDEŽE V SEZÓNĚ 2017/18

Mládežnická sezóna 2017/2018 v podání tygřích nadějí přinesla krásný hokej, mnoho úspěchů i radosti. Všechny akademické celky hrály důležitou roli ve vyřazovacích bojích, kde výběry U20, U18 i U16 prošly svorně přes první kolo. Dařilo se navíc i sportovním třídám, a tak liberecký klub může být na svou mládežnickou základnu doopravdy pyšný.

Mimořádnou sezónu má za sebou tým do dvaceti let. Svěřenci Valdemara Jiruše se sice v juniorské extralize rozjížděli pozvolna, s rezervou se však vešli do nejlepší dvanáctky týmů, která se kvalifikovala do nadstavbové části. Tam už družina kolem kapitána Tomáše Nezbedy balancovala nad propastí, po vítězství v utkání pravdy proti Pardubicím ale přece jen proklouzla do závěrečného play-off. V něm dokráčela až do finále! A bylo to krásné finále, přestože nakonec slavila brněnská Kometa.

Jako na houpačce si v sezóně 2017/2018 mohli připadat hokejisté výběru U18. Ti dokonce museli spoléhat na příznivou souhru výsledků, aby se vůbec kvalifikovali do play-off na první pokus. Osud tomu tak chtěl, a tak katapultoval svěřence Milana Plodka do lepší nadstavbové skupiny. Tam už Liberec řádil a do play-off postoupil z druhé pozice. Finálový turnaj však Tygrům zůstal zapovězen, ve druhém kole skončili na hokejkách pražské Sparty.

Družina hokejistů do šestnácti let pod vedením Richarda Loba šlapala po celou sezónu jako hodinky a na rozdíl od spoluhráčů z vyšší kategorie měla to štěstí se na závěrečném turnaji porvat o trůn. Naděje na samotný vrchol sice vzaly za své už po prvních dvou prohraných zápasech s Hradcem Králové a mistrovskou Plzní, výhra nad Přerovem ale rozhodla o tom, že se mladí Tygři mohli radovat z bronzových medailí.

Na ledě se srdnatě bily i liberecké Tygřice, které ve své skupině skončily jen těsně pod stupni vítězů. Svěřenkyně stratéga Jana Daňka zakotvily na krásném čtvrtém místě za suverénními Pardubicemi, druhým Berounem a třetí Roudnicí nad Labem.

Kategorie U15 bojovala v nelehké sezoně, kdy hráče „šestnáctky“ kosilo jedno zranění za druhým, statečně. V základní skupině Regionální ligy mladšího dorostu Tygři zvítězili, když se umístili před Benátkami, Slavií i Mladou Boleslaví. Po postupu do nadstavby K se po dvaadvaceti zápasech mohli radovat z šesté příčky, která se dala určitě považovat za úspěšnou.

Sportovním třídám se v sezoně 2017/2018 vedlo na výbornou. Všechny čtyři dokráčely pod taktovkou trenérů Ctibora Jecha a Vojtěcha Fialy na medailové pozice. Šestá a osmá třída skončily ve svých ligách třetí, sedmá a pátá třída dokonce dokázaly své výkony vyladit natolik, že uzmuly příčku nejvyšší.

ÚSPĚCHY MLÁDEŽE V SEZÓNĚ 2016/17

V sezóně 2016/2017 pokračovali liberečtí mládežníci v nastoleném tempu z předchozích ročníků. Postarali se o zajímavé hokejové momenty a co je velmi potěšitelné, tak ani tentokrát nechyběly úspěchy.

Nejvyšší soutěž juniorů, jejíž součástí jsou i Bílí Tygři, si před svým startem prošla hned několika změnami. Jednou z nich bylo i zúžené play-off pro osmičku nejlepších týmů, mezi které se Severočeši bohužel neprobojovali. I tak ovšem hokejisté pod vedením trenéra Valdemara Jiruše zanechali v nejednom utkání velmi dobrý dojem a ještě v závěru základní části dýchali na záda pozdějším čtvrtfinalistům.

Starší dorost se na rozdíl od spoluhráčů z královské kategorie do vyřazovacích bojů podíval. Místo mezi elitou si zajistil už s předstihem po základní skupině, a tak se nadstavbová část pro svěřence Jiřího Kudrny nesla ve znamení bojů o co nejlepší nasazení do pavouka play-off. V něm nakonec narazili na třinecké Oceláře, kteří však po čtyřzápasové bitvě byli nad jejich síly.

Trnitá cesta mladšího dorostu sezónou 2016/2017 nakonec do vyřazovacích bojů vedla také. Přestože se družina Milana Plodka kvalifikovala na poslední, suverénní Spartu, s níž změřila síly v prvním kole, trápila. Do vedení se dostala v prvním i druhém utkání, ani jeden však nedotáhla do vítězného konce, což znamenalo konec.

Kromě akademických celků perlily i výběry sportovních tříd. Osmáci i sedmáci skončili ve svých soutěžích shodně druzí za Hradcem Králové. Šesťáci zazářili na Memoriálu Jaroslava Kasíka. Turnaj věnovaný vzpomínce na jednu z velkých postav libereckého hokeje a konaný na domácím ledě tygří mláďata s přehledem opanovala. Pořádnou díru do světa pak udělala pátá třída. Ta z třiatřiceti utkání prohrála pouze šestkrát a její skóre 233:107 bere dech.

ÚSPĚCHY MLÁDEŽE V SEZÓNĚ 2015/16

Osmáci MČR společná fotka na ledě

Mládežnická sezóna 2015/2016 se v Liberci povedla. Akademické celky se probojovaly do vyřazovacích bojů a týmy osmé a páté třídy mohly slavit mistrovské tituly. Spousta tygřích nadějí se navíc podívala i do reprezentačních mužstev.

Junioři vyrazili za obhajobou semifinále velmi důrazně a od prvních kol se drželi na čele tabulky. Pak ale přišel pokles formy, který svěřence Petra Hakena katapultoval do středu tabulky. Liberečtí mladíci se ale před play-off zmátořili a v posledních duelech základní části opět naznačili své možnosti. V prvním kole vyřazovacích bojů však v pětizápasové bitvě nestačili na hradecký Mountfield, a tak se po výsledku 2:3 utkání se sezónou rozloučili.

Starší dorost pod vedením nového hlavního trenéra Jiřího Kudrny nezačal sezónu nijak excelentně, ovšem v závěru základní části dobře zafinišoval a zajistil si místenku do play-off. Dobré výkony potvrdila družina kolem kapitána Ivana Koreckého v nadstavbové fázi i v prvním play-off, kde si vyšlápla na Hradec Králové (3:0 na zápasy). Stopku vystavila našemu celku až Sparta, která ovládla čtvrtfinálovou sérii poměrem 2:1.

Nejlepší rozjezd z akademických celků zaznamenal mladší dorost. Výběr Milana Plodka zdobila častá vítězství i skvělá čísla. Jenže v hned v prvním kole přišel nečekaný zádrhel. Cestu na finálový turnaj MČR zatarasili libereckým hokejistům chomutovští Piráti, kteří v sérii hrané na dvě výhry opanovali oba duely na severu Čech, a vyřadili tak Tygry z kola ven.

Největší úspěchy liberecké mládeže v sezóně 2015/2016 zaznamenaly jiné týmy. Osmáci prožili parádní sezónu, během níž poznali jen dvakrát, jak chutná porážka, což tým vedený trenérem Jiřím Bermannem stavělo na finálovém turnaji MČR do pozice jednoho z hlavních favoritů.

Na úvod turnaje se osmáci střetli se Strakonicemi a byla to pořádná bitva. Z těsného vítězství 3:2 se ale nakonec přece jen radovalo naše mužstvo. To si v následujícím duelu poradilo s Vítkovicemi jasně 6:0. V rozhodujícím utkání se Liberečtí potkali s brněnskou Kometou a opět došlo na strhující hokej se šťastným koncem pro tým z Podještědí.

Do posledního zápasu už mladí Tygři nastupovali s chladnou hlavou a jasnou výhrou 7:0 nad domácím Přerovem stvrdili zisk zlatých medailí. Opravdu velký podíl na senzačním titulu měl liberecký talent mezi třemi tyčemi Petr Čajan, který se po zásluze stal nejlepším gólmanem celého turnaje.

Na osmáky navázala v dobrém pátá třída. Ta si pro první místo v soutěži došla ještě suverénněji, když v sezóně prohrála jen jedno jediné utkání, a podtrhla tak úspěšnou sezónu libereckého mládežnického hokeje.

ÚSPĚCHY MLÁDEŽE V SEZÓNĚ 2014/15

Ačkoliv žádný z akademických celků nedokázal navázat na mistrovský titul starších dorostenců z předchozího roku, nabídla sezóna 2014/2015 velmi pestrý hokej s řadou větších či menších úspěchů. Juniorka se rvala o finále, staršímu dorostu těsně uniklo semifinále a mladší dorost přes všechny trable uhájil svou pozici v extralize.

Liberečtí junioři rozjeli sezónu vlažněji a v základní části zaujali svěřenci Petra Hakena pozici ve středu tabulky. Hráčům se ale dokonale podařilo načasovat formu a v nadstavbové fázi soutěže si mladí Tygři zajistili postup do play-off z druhého místa. Ve čtvrtfinále na své výkony navázali a po třech zápasech rychle vyřadili brněnskou Kometu. V semifinálové sérii hrané na dvě vítězství se potom juniorka ujala proti Chomutovu vedení 1:0, Piráti však sérii vyrovnali a na svém stadionu v prodloužení rozhodujícího zápasu Tygrům sezónu ukončili.

Obhájci mistrovského titulu z kategorie staršího dorostu pod vedením Jiřího Vozáka vletěli do sezóny skvěle a ovládli základní část divize střed. Dobrou formu potvrdila parta okolo kapitána Jakuba Mečíře i v nadstavbové části, v níž udržela pozici v elitní trojce. Osmifinále s Duklou Jihlava nabídlo skvělý hokej a pořádnou přetahovanou, kterou však Tygři opanovali poměrem 3:0 na utkání. Ve čtvrtfinále ale štěstí zahrálo proti šelmám. Úvodní duel série na dvě vítězství proti Olomouci došel až do nájezdů, v nichž slavili kohouti. Ti proměnili hned první mečbol, když porazili Severočechy tentokrát po prodloužení.

Mladší dorost prošel před sezónou 2014/2015 velkou obměnou kádru, což se především v úvodu extraligy projevilo. Tým se potácel u dna, avšak před koncem základní části výběr Milana Plodka předstihl Kolín a zvedl si sebevědomí před bojem o záchranu. V nich za sebou Tygři, kromě zmíněného Kolína, nechali také mladoboleslavské Bruslaře.

ÚSPĚCHY MLÁDEŽE V SEZÓNĚ 2013/14

Sezona 2013/2014 bude navždy v historii libereckého mládežnického hokeje zapsána zlatým písmem. Extraligový starší dorostenci dokráčeli v play-off až na vrchol a slavili titul republiky. Junioři navázali na účinkování v play-off z předchozí sezony a mladší dorost se popral o účast na závěrečném turnaji o umístění.

Junioři prožili méně dramatickou sezonu než v předchozím ročníku. Z 9. místa postoupili mezi nejlepších 12 účastníků soutěže. Následně v 6-ti členné skupině obsadili 3. místo, a tak si zajistili účast ve čtvrtfinále play-off. Ve čtvrtfinále se naši hráči utkali s pražskou Spartou. Po dvou úvodních prohrách na domácím hřišti odjížděli naši junioři do Prahy za nepříznivého stavu 0:2 na zápasy. V Praze se Tygrům podařilo zabrat a snížit stav série na 1:2. Další zdramatizování čtvrtfinále se ale juniorům nepodařilo. V dalším divokém utkání svému soupeři podlehli a tak série pro ně skončila 1:3 a zápasy.

Starší dorost započal svou cestu za vysněným titulem výbornými výkony v základní části Rako extraligy staršího dorostu, kde obsadil 2. místo za pražskou Slavií. V následné nadstavbě se už naši dorostenci prokousali na 1. místo, ze kterého postoupili do play-off, kde postupně Tygři vyřadili Havířov 3:0 na zápasy, Karlovy Vary 2:1 na zápasy a České Budějovice 2:0 na zápasy. Po těchto bojích našim hráčům chyběl poslední soupeř Kometa Brno. První finálový zápas se hrál v zaplněné Svijanské aréně a i přes nepříznivý vývoj, dokázali Tygři zápas otočit a zvítězit 6:2. Druhé utkání mohlo určit vítěze celé soutěže. Po druhé třetině svítil v brněnské hale 2:2. Ve třetím dějství dokázali Tygři dát 2 góly a poprvé získal extraligový starší dorost republikový titul!

Mladší dorost hrál v základní části opět špičku extraligové tabulky. Druhé místo po základní části zajistilo nejmladší Akademické kategorii účast v play-off o postup na závěrečný turnaj o umístění. V přímém souboji o postup se mladší dorostenci utkali s Jihlavou, stav série skončil 2:2 na zápasy a tak musely rozhodnout o postupujících samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější hráči z Jihlavy. Závěrečný turnaj se hrál bez Tygří účasti.

ÚSPĚCHY MLÁDEŽE V SEZÓNĚ 2012/13

V této sezóně se liberecké mládeži opět velmi dařilo. Do semifinále play-off se probojoval tým juniorů, do čtvrtfinále tým staršího dorostu a bronzové medaile z MČR přivezl mladší dorost.

Velmi povedenou sezonu prožili junioři. Na konci roku 2012 se krčili na předposledním místě tabulky před Ústím nad Labem, ale novoroční tažení hráčů do 20let skončilo až v semifinále play-off. Nejprve se junioři probojovali mezi 12 nejlepších, následně do čtvrtfinále, kde vyřadili favorizovaný Třinec 2:1 na zápasy a až v semifinále prohráli s budoucím mistrem z Vítkovic.

Starší dorostenci se stejně jako v předcházející sezoně probojoval do vyřazovacích bojů. V osmifinále naši hráči narazili na soupeře z Litvínova. Po úvodní výhře na ledě soupeře 6:3 se čekalo, že v druhém utkání hraném ve Svijanské aréně potvrdí Tygři postup. Opak byl pravdou, když hosté z Litvínova zvítězili nečekaně 6:1. Rozhodující zápas se hrál opět ve Svijanské aréně a Tygři zabrali a zvítězili 4:1 a slavili postup do čtvrtfinále, kde je čekal soupeř z Jihlavy. Úvodní duel odehráli Tygři na ledě soupeře, kterému podlehli 4:3. V liberecké aréně se však našim dorostencům podařilo stav série vyrovnat po vítězství 2:1 v prodloužení. Rozhodující utkání, ale Tygři nezvládli a podlehli týmu z Vysočiny 2:1 a ukončili tak své účinkování v play-off.

Tým mladšího dorostu hrál celou sezonu ve výborné formě. Po základní skupině, kterou Tygři vyhráli pouze se třemi porážkami, postoupili naši dorostenci na závěrečný turnaj o umístění jako jeden z velkých favoritů. I přes to, že na turnaji se našim hráčům tolik nedařilo, dokázali v posledním dni zabrat, porazit Třinec 5:1 a tím si zajistit bronzové medaile. V dalších utkáních naši dorostenci porazili 1:0 Chomutov, podlehli 4:2 Zlínu, 5:1 Kometě Brno a 4:3 Plzni na samostatné nájezdy.

Úspěchy mládeže v sezóně 2011/12

Tato sezóna se zapíše jako vůbec nejúspěšnější pro mládež v historii libereckého hokeje. Hned ve třech kategoriích se mladí tygři mohli radovat ze zisku medaile z toho jedna ze zisku té nejcennější.

Starší dorost se probojoval do vyřazovacích bojů a hned v osmifinále narazil na velmi silné Karlovy Vary. Po domácí výhře 5:2 zajížděli tygři na led soupeře. V karlovarské aréně ubojovali výsledek 0:2 a i přesto, že byli poraženi, postoupili do dalších bojů díky rozdílu z domácího zápasu. Ve čtvrtfinále hraném již na dva vítězné zápasy se tygrům postavil do cesty houževnatý Písek. Po prohře na píseckém ledě 4:3 po prodloužení se podařilo vývoj série otočit a po výhrách na domácím ledě 4:3 a 7:3 mohli mladíci slavit postup do semifinále. Tam již čekal soupeř, který jak se záhy ukázalo, byl nad síly našeho mužstva. Sparta Praha dokázala vyloupit Svijanskou arénu a po výhře 3:1 si vezla mečbol do hlavního města. Ve své sportovní hale si pražští zápas pohlídali a výhrou 5:3 si zajistili účast ve finále. Pro liberecké však lepší postavení v tabulce po základní části soutěže před druhým poraženým semifinalistou znamenalo zisk velmi cenných bronzových medailí. Tento úspěch byl o rok později oceněn na prestižním Sportovci liberecka a to prvním místem v kategorii mládežnický kolektiv roku 2012. Cenu převzal hlavní trenér Jan Šťastný doprovázený svým kolegou ze střídačky Jiřím Vozákem.

Na své starší kamarády navázali na domácím turnaji MMČR i mladší dorostenci. Ti si postup na vrcholný závěr sezóny zajistili postupem z prvního místa skupiny střed. Z 36. utkání si připsali hned 33. výher. Tým vedený Janem Šťastným a Jiřím Vozákem byl po průběhu základní části pasován na favorita pro zisk zlatých medailí. Ale jakoby to klukům svazovalo ruce. Po výhrách 6:2 nad Třincem a 3:1 nad Českými Budějovicemi to sice vypadalo nadějně, ale pak přišla krutá rána a to porážka 3:4 s budoucím mistrem z Chomutova. Po té ještě sice liberečtí vykřesali jiskřičku naděje výhrou 4:3 po samostatných nájezdech nad Vítkovicemi, ale porážka v posledním utkání se Spartou v poměru 2:4 znamenala ztrátu veškerých nadějí na kov nejcennější. Nakonec tygří mladíci získali bronzové medaile a i když v některých očích bylo vidět zklamání, tak třetí místo je krásným oceněním jejich, ale i trenérské práce v tomto ambiciózním klubu.

Ve stejném turnaji v Libereckých halách včetně té nejkrásnější, Tipsport aréně, nastoupili k bojům o cenné kovy i „osmáci“ z tygří líhně pod vedením trenérské dvojice Milan Plodek a Václav Lacek. Ti stejně jako jejich starší kolegové a kamarádi z mladšího dorostu vyhráli svou skupinu žákovské ligy. Hned v úvodu čekal na tygry soupeř z řad nejsilnějších – Kometa Brno. Po velkém boji se radoval liberecký tým z výhry 5:3, což se v konečném účtování ukázalo jako rozhodující. Ve druhém klání nás nečekaně potrápil neznámý tým Černí Vlci z Rožnova pod Radhošťem, ale nakonec jsme si mohli oddechnout po nejtěsnější výhře 6:5. Ve třetím utkání přišla jediná porážka od Sparty Praha v poměru 2:3. Avšak díky výhře nad Litvínovem 6:4 a deklasováním Opavy 13:2 a lepším vzájemným zápasem s Kometou, jsme slavili zisk zlatých medailí a obhajobu loňského titulu tygří osmé třídy z turnaje v Pardubicích.

Jan Šťastný: trenér mistrů republiky 2011/12

Mládežnické týmy Bílých Tygrů mají za sebou historicky nejúspěšnější sezónu v mládežnických hokejových soutěžích v ČR. Hned tři medailové úspěchy navázaly na loňský republikový titul liberecké 8. třídy. Intenzivní a systematická práce mládežnických trenérů pod vedením Filipa Pešána, spolu se zavedením statutu mládežnické akademie ČSLH, tak přináší první sladké plody. Úspěšnou sezónu mladých Bílých Tygrů shrnuje v rozhovoru pro BusinessTyger trenér mladšího a staršího dorostu Jan Šťastný.

Honzo, pojďme nejdříve shrnout, jakých úspěchů liberečtí mladíci docílili?

V první řadě bych začal u té starší kategorie, ve starším dorostu jsme totiž nečekaně získali bronzovou medaili. Což je asi největší úspěch pro mládež Bílých Tygrů, protože je to první historická medaile pro starší dorostence. Dále je to bronzová medaile extraligy mladšího dorostu, kterou jsme vybojovali na nedávném Mistrovství ČR pořádaném u nás v Liberci. A v kategorii dětí, dá se říct nečekaně, uspěla naše osmá třída, když perfektně zvládla závěrečný republikový turnaj a dosáhla tak na titul mistrů republiky.

Zatímco Ty jsi začal od těch nejstarších a bronzových, já začnu od nejmladších a nejzářivějších, tedy od zlatého úspěchu 8. třídy. Mluvil jsi o tom, že titul Mistrů republiky byl nečekaný, nicméně se jedná o obhajobu titulu, protože už vloni osmáci republikový titul vyhráli.

My jsme věděli, že je to kvalitní tým, a že tam hrají šikovní kluci. Navíc jsou tam i někteří hráči z minulého kádru. Věděli jsme, že máme na medaili, ale s pokorou jsme čekali, jak to celé dopadne. Nakonec asi rozhodl první zápas, kdy jsme zaskočili favorita celého turnaje – Kometu Brno. To utkání jsme dokázali zvládnout, a to nakonec i rozhodlo.

Trochu nám z toho výčtu vypadli liberečtí junioři. Proč?

Nejsem si jistý, jestli v juniorské soutěži budeme schopní mít v budoucnu nějaký velký úspěch. Máme farmu v Benátkách nad Jizerou a tak ti kvalitní hráči, kteří ještě spadají do juniorského týmu, dostávají šanci v seniorském týmu Benátek. Myslím, že takhle by to mělo být, že je to tak správné. Junioři tak lépe a rychleji přivyknou na „dospělý“ styl hokeje. Pokud v budoucnu budeme nějaký mít další úspěchy, očekávám je tedy především v kategorii mladšího a staršího dorostu. I v juniorce bychom na tom chtěli být lépe než tuto sezónu, ale určitě na to má vliv prá- vě naše farma v Benátkách, kam posouváme naše nejkvalitnější nadějné juniory.

Hlavní metodik a manažer mládeže Bílých Tygrů Liberec Filip Pešán hodnotí uplynulou sezónu:

Bezpochyby je za námi historicky nejúspěšnější sezóna, kterou jsme kdy zaznamenali v mládežnických kategoriích. 8. třída vybojoval stejně jako vloni titul republikových šampionů a vynikající rok za sebou mají také oba dorostenecké celky. Mladší i starší dorost Bílých Tygrů vybojoval republikové bronzové medaile. Výborné výsledky se ale dostavily i v mladších kategoriích. Ve svých soutěžích dominovaly napří- klad žákovské týmy 6. a 4. třídy Bílých Tygrů. Tyto úspěchy jsou určitě oceněním systematické práce našich trenérů i přístupu hráčů a rodičů. Věřím, že by se Liberec mohl v budoucnu stát opravdovou líhní nových hokejových talentů a v tomto přesvědčení mě utvrzuje i zájem dětí a jejich rodičů o nábor do naší hokejové přípravky. Závěrem bych chtěl poděkovat všem partnerům, rodičům a trenérům za podporu, přízeň a práci v úspěšné sezóně 2011/2012.

Když pohlédneme do minulosti, tak jedinou republikovou medaili pro liberecký dorost a juniory vybojovala v roce 2003 generaci kolem Tomáše Klimenty a Lukáše Dernera, kteří teď působí v libereckém “A“ týmu. V současnosti je ten výčet ale mnohem radostnější – Vloni i letos republikový titul v kategorii osmých tříd a letošní bronzové medaile pro mladší i starší dorost. Znamená to, že v Liberci začínají vyrůstat talenti „ve velkém“?

Tohle je moje pátá sezóna pod Ještědem. Z Litoměřic mě sem přivedl manažer mládeže Filip Pešán. Naším snem už tehdy bylo nastartovat novou dynastii libereckého mládežnického hokeje a vychovat nové hráče jako je Derner, Víšek, Plodek nebo Bulíř. Zkrátka liberecké odchovance, kteří se prosadí v extralize a třeba i jinde ve světě. Před pěti lety jsme začali pracovat právě s roč- níkem 1994, který dneska má bronzovou medaili ve starším dorostu. Osobně si myslím, že hráči narození v roce 1994 a později, představují pro Bílé Tygry velkou naději. Myslím, že by mohli i do budoucna zaznamenat i další úspěchy.

Jsou liberecké týmy postaveny na týmovém duchu, nebo tam jsou výrazné individuality?

My jsme vsadili na to, že tu chceme mít liberecké odchovance. Ovšem v dnešní době už to nejde tak, že bude celý tým postavený jen z Liberečáků. Myslím si, že nejsme výjimkou, protože všechny extraligové kluby chtějí mít kolem sebe ty nejlepší hráče. Snažíme se tedy postavit tým na libereckých odchovancích a doplnit ho o špičkové hráče z celé republiky, kteří mají zájem mít Tygra na prsou a bojovat za něj. Sázíme tedy spíše na týmového ducha, na bojovnost a na srdíčko. Myslím si, že naše nedávné úspěchy tkví právě v tomto. Není to v individualitách, ale v týmovém odhodlání něco vyhrát. Hráči jsou hrdí na to, že hrají v Liberci, v takovéhle organizaci, s tímto zázemím. Úspěch chtějí moc, a myslím si, že právě to nakonec rozhoduje.

Nicméně z mládežnických týmů Bílých Tygrů se rekrutují reprezentanti od kategorie šestnáctiletých až po dvacítky. Pojďme jmenovat některé z nich.

Tak to je další cíl, kterého jsme chtěli dosáhnout a vytvořit dynastii hráčů, kteří jednou budou za Tygry hrát a budou třeba vidět i ve světovém hokeji. Když začnu od těch nejmladších, tak v osmé třídě je to Marek Zachar, Péťa Balabán, nebo Samuel Solenský. Brankář Matěj Žajdlík se vypracoval na jednoho z nejlepších gólmanů v téhle kategorii v celé republice. Myslím si, že o těchto klucích ještě uslyšíme. Dále je tu Pavel Zacha, který je v této věkové kategorii asi největším českým talentem a hodně už se o něm mluví. Nesmím zapomenout ani na Filipa Pirochtu, který byl letos asi nejlepším bekem v reprezentaci do šestnácti let. Ale jsou tu i další kluci, kteří ještě mají možnost se v reprezentaci prosadit. Myslím, že v téhle kategorii je opravdu spoustu talentovaných kluků, není tam jen pár jedinců.

Ve starším dorostu je u nás samozřejmě dvojice Matěj Psota a Adam Dlouhý, kteří se bez problémů prosazují i v mužstvu juniorů a pravidelně nastupují v reprezentaci do osmnácti let. V juniorské kategorii máme Patrika Urbana, který už zasáhl do zápasu libereckého „A“ týmu a bojuje o nominaci v „devatenáctce“ i ve „dvacítce“. Tedy jak říkám – hráči tady jsou, bude důležité, jak budou odhodláni na sobě pracovat a jak ustojí tlaky okolí. Pokud na sobě budou chtít pracovat, tak si myslím, že za pár let dodáme doufám slušnou várku hráčů prvnímu týmu Bílých Tygrů.

Nabízí se otázka – čtyři věkové kategorie spadající do tzv. statutu mládežnické Akademie, a v těch čtyřech kategoriích hned tři úspěchy pro Bílé Tygry. Jakou roli hraje v úspěších Liberce právě Akademie ČSLH?

Je to možná už jen tím, že jsme statut hokejové Akademie dostali. To nás donutilo ještě daleko víc pracovat. Vyvinuli jsme sami na sebe tlak, abychom dokázali, že jsme ten statut dostali právem. Ať už díky zázemí nebo obsazení trenérských postů. Trenérský kádr od nejmenších až po ty nejvyšší kategorie je tady kvalitní, mladý a ambiciózní. Působí tu vzdělaní trenéři s jednotným cílem a i díky tomu máme úspěchy. Inovace přišly i co se týče tréninků. Týká se to především zapojování nových trendů v trénování a vzájemné komunikace. I to může mít vliv na to, že je tento rok pro libereckou mládež tak úspěšný.

Úspěchy mládeže v sezóně 2010/11

Osmá třída vedená trenéry Janem Šťastným a Václavem Lackem směřovala již od samého startu soutěže k vrcholnému turnaji a to k Mládežnickému Mistroství ČR, které se v této sezóně odehrálo v Pardubicích. Celkem jasně si vedli už ve skupině C žákovské ligy 8.tříd a připsali si z 29. utkání hned 27 výher a pouze dvě porážky. To znamenalo první místo a cestu do pardubické ČEZ Arény. K velkému překvapení si podobně vedli i na tomto vrcholném turnaji a po výhrách ve skupině 7:1 nad Plzní a 5:1 nad Třincem šli do semifinále. Tam liberečtí narazili na Kometu Brno a opět po jasném výsledku 6:1 byli favority pro nedělní finále. Na tygří smečku čekali domácí perníkáři. Rozjetý Liberec však nebyl k zastavení a pardubické naděje smetl krutým výsledkem 9:3 a mohla propuknout radost z vůbec prvního titulu pro tým z města pod Ještědem.

Nejnovější video

Policistou na zkoušku! Do náborové akce se zapojili i naši junioři

Nejnovější články

Akademické soutěže znají své formáty pro nadcházející sezónu

VIDEO: Příprava na novou sezónu je v plném proudu!

FOTO: Květnový development program v Home Credit Areně

Klubové oblečení

TRÉNINK
povinné vybavení

ZÁPAS
povinné vybavení

TRÉNINK, ZÁPAS A VOLNÝ ČAS
doporučené vybavení