Věřím, že nás čeká ještě hodně zápasů, říká Vaic

Date of publication Author Monika Musilová

L i b e r e c – Bílí Tygři úspěšně prošli první zkouškou play off, když zdolali Třinec 2:1 v prodloužení. Skvěle hrající liberecká obrana nedávala v první třetině soupeři příliš mnoho šancí a tak se čekalo na první úspěšnou trefu až do čtyřiadvacáté minuty, kdy dobře chytající Čechmánek nestačil na teč Lubomíra Vaice. “Chvála bohu, že jsme dnešní zápas vyhráli,“ svěřil se šťastný střelec po utkání.

Výhra v prvním zápase má vždy obrovskou cenu. Zvláště, když se Bílí Tygři museli rozehrávat po dvoutýdenním volnu. Oba týmy hráli opatrnou hru, kterou jistili skvěle hrající brankáři, na nichž ztroskotaly mnohdy i vyložené šance útočníků. Každá trefa tak mohla být rozhodující. Vděčný za vybojovanou výhodu je i útočník Lubomír Vaic, který vstřelil jedinou branku domácích v normální hrací době. ” Jsme rádi, že jsme dnešní zápas vyhráli. Samozřejmě je lepší vyhrávat 1:0, než prohrávat. Potom by se nám hrálo těžce.“
Obrana se zdála být dlouhou dobu zcela nepropustná. V první třetině musel Hnilička zasahovat pouze v sedmi případech, kdežto jeho soupeř Roman Čechmánek třináctkrát. Ale Třinečtí po prvním obdrženém gólu zvedli a začali více a více zaměstnávat libereckého brankáře. Tygři se dlouhou dobu drželi, ale těsně před koncem dovolili Martynkovi vyrovnat. ” Po prvním góle z nás nervozita trochu opadla. Škoda, že jsme ty čtyři minuty před koncem dostali gól. Vedení o jeden gól je to nejtěžší, protože soupeř nemá co ztratit, jen získat. My jsme zase nechtěli ten zápas prohrát, takže jsme se stáhli trošku víc do obrany. Oni hráli dobře dozadu a nám se to nepodařilo dát i když jsme měli další šance. Byla to trochu chyba, ale je super, že jsme v prodloužení vyhráli.“

V prodloužení domácí získali výhodu čtyři na tři, když rozhodčí potrestal hráčskou lavici Třince za příliš mnoho hráčů na ledě. ” Přesilovka čtyři na tři je nejlepší co se týká hokeje, protože je nejvíce prostoru na ledě. Lukáš (Zíb) se tam uvolnil, když to perfektně dostal od Angela Krsteva a prostě to poslal na bránu. Když to obránce dobře trefí z první, tak brankář nemá moc šancí. Věřili jsme, že v prodloužení dáme gól, nebo vyhrajeme na samostatné nájezdy. Ale je super, že jsme dali v přesilovce gól, že jsme takto odstartovali sérii.

Dnešní zápas se dal vnímat i jako přímý souboj dvou excelentních brankářů o místo v reprezentaci. Kdo z nich nakonec obleče národní dres zatím není jasné, ale z ledu rozhodně odcházel spokojenější liberecký gólman Milan Hnilička. Právě v takto vypjatých zápasech jsou jeho zkušenosti velmi cenné, každé jeho zaváhání totiž může ukončit naděje týmu. Jistě lze vzpomenout na loňské play-off, kdy se z výhry 1:2 na libereckém ledě mohly radovat České Budějovice a pro Tygry to předznamenalo nadcházející zklamání. Tato vzpomínka jistě potrápí i mnohé aktéry tehdejšího neúspěchu. “ Tak člověku se honí v hlavě všechno možné, ale já jsem se snažil být soustředěný jenom na to, co se stane, abych nedostal další gól. Trošku jsem se snažil žít tím okamžikem. Nevymýšlel jsem nic dopředu. Už to vypadalo, že vyhrajeme v základním čase a dostali jsme gól. Člověk si říká, že se to nevyvíjí tak, jak by chtěl. Ale my jsme na to připraveni, loňský rok nás v tomhle posílil.“

”Myslím, že jsme začali až moc bránit. Snažili jsme se nedostat gól Třinec najednou převzal iniciativu v zápasu. Začalo to už na konci druhé třetiny, kdy ta naše aktivita trochu polevila a začali jsme hrát až moc dozadu. To se bohužel v hokeji nevyplácí, což se nakonec ukázalo i v dnešním zápase,“ hledá chybu Hnilička. ” Dnešek pro nás byl těžký v tom, že jsme dva týdny nehráli, nevěděli jsme jak na tom každý herně je. Nervozita tam byla u každého, tlak na nás samozřejmě je, je těžké se s tím hrát, ale musíme se s tím vypořádat.“