Rozhodla vydařená přesilovka

Date of publication Author Jaroslav Sedlák

L i b e r e c - Jediný gól rozhodl o výsledku utkání 21. kola extraligy juniorů. O výhru Bílých Tygrů nad havířovskými Pantery se postaral už v první třetině v přesilové hře obránce Petr Hrach.

21. kolo, čtvrtek 17. listopadu 2005
1:0
(1:0, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Hrach (Pavlů, Hruška). Rozhodčí: Kubeš - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 11:9, navíc Špaček (Liberec) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 128. Střely na branku: 27:34 (10:13, 12:8, 5:13).

Nedvídek - Hrach, Pavlů, Mrkvička, M. Tondr, Kajínek, Paško - L. Tondr, Hruška, Špaček - Ropický, Bárta, Nevyhoštěný - Bezděk, Peřina, Langr - Bacovský.

AZ Heimstaden Havířov

Šafránek - Zimmer, L. Zientek, Peštuka, Grimm, Krisl, Matúška, J. Koma - Hudeček, D. Dušek, Bindač - Csóka, Malík, Majerek - Giesel, Lukaštík, Janský - Džupin, M. Sztefek.

Brzy po zahájení urputného zápasu se museli domácí ubránit prvnímu oslabení, když na začátku 3. minuty byl vyloučen Špaček za hákování. Liberecký kapitán Daniel Špaček tím zahájil svou plejádu trestů - v tomto zápase totiž nakonec inkasoval celkem 18 trestných minut!

Další vyloučení Bílých Tygrů (Kajínek v 8. min. za vysokou hůl) nepřineslo Havířovu celou dvouminutovou přesilovku, neboť v 9. min. putoval na trestnou lavici Lukaštík za vražení na hrazení. O minutu později se opět provinil domácí hráč. Mrkvička dostal dvě minuty za faul loktem a verdikt sudího Kubeše rozlítil Špačka tak, že mu rozhodčí napařil osobní desetiminutový trest za nesportovní chování.

Poslední vyloučení první dvacetiminutovky bylo rozhodující pro výsledek celého duelu. V 17. min. si šel nedobrovolně odpočinout havířovský Bindač za sekání a Liberec využil přesilovku za 36 vteřin. Obránce Petr Hrach dostal ideální přihrávku mezi kruhy a přesně zakončil - 1:0.

Druhá třetina přinesla šance na obou stranách, ale bez gólu. Více byl v permanenci havířovský gólman Dušan Šafránek, jehož tým se mimo jiné ubránil třem přesilovkám Bílých Tygrů. Těm evidentně scházel v koncovce zraněný útočník Antonín Dušek, který v utkání v Karlových Varech utrpěl zlomeninu klíční kosti.

Třetí dějství naopak přineslo více práce pro domácího brankáře Michala Nedvídka. Havířov hrál tři přesilovky, v nichž hrozil zejména střelami od modré. Nejblíže gólu byli hosté v 48. min. při vyloučení Ropického (podražení), kdy Malík trefil tyč! Další velká šance Havířova přišla v 54. min. při vyloučení Lukáše Tondra (vražení na hrazení) - Bindač si najel na krásnou přihrávku na levé křídlo, vypálil, ale Nedvídkova lapačka byla úspěšná. Liberecký gólman udržel čisté konto i o minutu později, kdy se zničehonic octl sám mezi kruhy Csóka, avšak zakončil zbrkle.

Liberec odehrál třetí třetinu takřka bez vlastních gólových příležitostí. Nehrál v této části hry ani jednu přesilovku, protože Havířovští hráli až na situaci v poslední vteřině, o níž ještě bude řeč, disciplinovaně. Bílí Tygři se tak dostali blízko k pojištění náskoku až v závěru, kdy Havířov odvolal brankáře.

Power-play začala v čase 58:29 a trvala až do konce, tedy přes minutu a půl. Pokud jde ale o hrubý čas, táhla se skoro čtvrt hodiny, protože hra byla hodně rozkouskovaná, navíc se vybíraly time-outy. Liberečtí se často ubránili zakázaným uvolněním a třikrát přitom puk mířil velmi blízko od opuštěné klece.

Hosté se při hře bez brankáře do vyložené šance nedostali, až v poslední vteřině poměrně drsně najeli do Nedvídka, ale ten si vychytanou čtvrtou nulu v sezoně nenechal vzít. Tato situace vyprovokovala bitku současně se závěrečnou sirénou, po níž rozhodčí udělil čtyřem hráčům (Hrach, Špaček - L.Zientek, Malík) čtyřminutové tresty za hrubost.