Zlepšený výkon ve 3. třetině přinesl dorostu body

Date of publication Author JRš

29. kolem začala odvetná utkání druhé části extraligy dorostu a na led Svijanské arény zavítal silný soupeř, HC Vítkovice. Z prvního vzájemného měření sil na vítkovickém ledě odešli Bílí Tygři poraženi a měli tedy soupeři co vracet. Po dvou odehraných třetinách ale bylo skóre 2:4 a nic nenasvědčovalo tomu, že by Liberečtí v tomto utkání dosáhli na body. V úvodu poslední části hry dokázali Tygři vstřelit dva rychlé góly a Vítkovičtí byli na kolenou. Do konce zápasu se už nedokázali vzpamatovat a inkasovali další dvě branky. Zápas dokonale vyšel libereckému Petru Ropickému. Na led naskočil až od 21. minuty a svými třemi góly a jednou asistencí významně přispěl k překvapivému libereckému vítězství.

29. kolo, čtvrtek 09. prosince 2004
6:4
(1:3, 1:1, 4:0)

Branky: 19. Kopic (Jaroměřský), 29. Ropický (Kajínek, Jaroměřský), 41. Duda (Kajínek), 42. Ropický (Pochobradský), 54. Novák (Ropický), 59. Ropický (Novák) - 5. Mlynář (Bacul), 11. Šofer (Hanke), 19. Káňa (Sedmidubský), 38. Káňa (Šedivý, Mikulík). Rozhodčí: Wagner - Hejl, Bohatý. Vyloučení: 5:7, navíc Bacul (Vítkovice) na 5 minut a do konce utkání a Hartmann (Vítkovice) na 10 minut. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 129. Střely na branku: 48:29. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 6:4.

Kalčík (13. Blažíček) - Jaroměřský, Čejka, Sládek, Hodač, Seidl, Kajínek - Smetaník (od 41. Duda), Langr, Novák - Duda (od 21. Ropický), Pochobradský, Zeman - Kopic, Falta, Peřina. <b>Třenéři:</b> Jaroslav Nedvěd a Jiří Peřina. <b>Vedoucí mužstva:</b> Jiří Duda.

HC Vítkovice Ridera

Vošvrda - Lyčka, Mlynář, Mikulík, Hrubý, Hartmann, Jurčík - Bacul, Šofer, Hanke - Šedivý, Sedmidubský, Káňa - Valchař, Olšar, Szturc - Maliník, Strapáč. <b>Trenér:</b> Darek Stránský. <b>Vedoucí mužstva:</b> Petr Bolek.

Úvod zápasu vyšel lépe hostům a od samého počátku si získávali uzemní převahu. Ta však vyznívala naprázdno, protože nebyla vyjádřena střelbou. Ve 2. minutě se do první útočné akce domácích prosadil útočník Kopic. Po pravém mantinelu se probil do útočného pásma a z bodu pro vhazování vystřelil těsně nad ledem na vítkovickou branku. Gólman Vošvrda proti střele zasáhl pravým betonem a puk zůstal pod chráničem ležet na ledě. Vošvrda o puku nevěděl, ale následnou Kopicovu dorážku dokázal pokrýt. Ve 4. minutě se sám před vítkovickým brankářem ocitl Langr. Jeho slabá střela však skončila v náruči vítkovického gólmana.

V probíhající 4. minutě byl vyloučen hostující obránce Hrubý a domácí měli možnost hrát první přesilovku. Hned na jejím začátku pronikl do útočného pásma liberecký Novák, za modrou čárou přenechal do tandemu Kajínkovi a brankář Vošvrda měl co dělat, aby puk vyrazil mimo tyče. Při následném protiútoku našla přesná přihrávka Bacula na útočné modré čáře neobsazeného Mlynáře, který s milimetrovou přesností trefil prostor mezi betony domácího gólmana a puk, ač brankářovými chrániči ztlumen, projel za brankou čáru. V oslabení se Vítkovičtí ujali vedení.

O odpověď se pokusili domácí v 7. minutě. Hezkou kombinační akci útoku Kopic, Falta, Peřina, zakončil posledně jmenovaný pohotovou prudkou střelou z otočky. Ta však našla velmi dobře pozičně postaveného Vošvrdu. Domácím se střelecky nedařilo, a proto to byli opět hosté, kdo se postaral o další změnu skóre. V 11. minutě, po rychlé výměně puku s Hankem, poslal Šofer, střelou po ledě, puk podruhé za Kalčíkova záda.

Že Liberečtí měli vychýlenou mušku dokázal ve 12. minutě Zeman. Sám se probil do útočného pásma, přes obránce tvrdě vystřelil a puk se otřel o levou tyč vítkovické branky. V téže minutě se po vzorové kombinaci k ohrožení branky hostů dostali Langr se Smetaníkem. Perfektně ale zasáhl Vošvrda. Vyjel proti Smetaníkovi, nedovolil mu přihrát na neobsazeného Langra a pokus o střelu skluzem zlikvidoval. Stejná dvojice si spolupráci zopakovala o pět minut později. Vošvrda opět vyjel z branky, ale tentokrát se Smetaníkovi podařilo Langrovi přihrát. Liberecký centr první formace však minul odkrytou vítkovickou branku. Mezi tím se, ve 13. minutě, nechal vystřídat liberecký brankář Kalčík a v brance jej nahradil Blažíček.

Na začátku 19. minuty utkání se Bílým Tygrům podařilo poprvé skórovat. Přihrávku Jaroměřského gólově zužitkoval Kopic a snížil stav na 1:2. Tento stav ale vydržel pouze 22 vteřin. Po vhazování se stal adresátem přihrávky Sedmidubského nejproduktivnější hráč hostů Káňa a polovysokou střelou se trefil přesně k pravé tyči liberecké branky. Tím udělal tečku za první třetinou, ve které domácí vystřelili na vítkovickou branku celkem devatenáctkrát. Z tohoto počtu střel se gólově ujala pouze jedna. Oproti tomu hosté vystřelili na branku domácích osmkrát z toho tři střely skončily v liberecké síti.

2. třetina začala stejně jako ta první. Vítkovičtí si vytvořili územní převahu, ale opět jí nedokázali vyjádřit střelbou. Liberecká hra byla plná nepřesností v rozehrávce a tudíž se ani domácí nedostávali do blízkosti vítkovické branky. První vážnější akce druhé části hry přišla ve 25. minutě z hole libereckého obránce Kajínka. Brankář Vošvrda však jeho dělovku dobře viděl a neměl problém jí zlikvidovat.

Ve 26. minutě byl Kajínek vyloučen, ale hosté početní převahu zužitkovat nedokázali. Naopak domácí Novák s Langrem se prosadili před Vošvrdovou bránou, ale Langr branku těsně minul. Ve 28. minutě, při vyloučení Káni, hráli přesilovku domácí. Při té nejprve Smetaník, z bezprostřední blízkosti, vyprášil Vošvrdovy betony. O chvíli později, ve 29. minutě, si Kajínkovu přihrávku zpracoval Ropický, který od 2. třetiny nahradil na pravém křídle druhého útoku Dudu, a střelou z mezi kruhů prostřelil bezmocného Vošvrdu. Podíl na vstřelené brance byl připsán i obránci Jaroměřskému.

Od 30. minuty se začalo na ledě jiskřit a bitku domácího Kajínka s vítkovickým Baculem vyřešil rozhodčí nekompromisně. Napadený Kajínek vyfasoval 2 + 2 minuty za hrubost, Bacul byl potrestán trestem na 5 minut a do konce utkání, rovněž za hrubost.

Od 32. minuty Liberečtí hru vyrovnali. Ve slibných šancích se ocitli domácí Falta a Kopic, za hosty se prudkou střelou na brankáře Blažíčka presentoval Šofer. Ve 37. minutě si do útoku vyšlápli domácí Falta s Pochobradským. Pochobradský, který po příchodu z Pardubic hrál za Bílé Tygry druhé utkání, však nedokázal gólmana Vošvrdu překonat.

Ve 38. minutě ujeli do přečíslení tři na jednoho hostující Mikulík, Šedivý a Káňa. Jejich kombinaci ještě dokázal obránce Seidl pádem do přihrávky narušit, ale následné přihrávky na jeden dotek zakončil Káňa střelou, proti které byl Blažíček bezmocný. Těsně před druhou sirénou mohl průběžný výsledek, po spolupráci s Ropickým, korigovat domácí Pochobradský, ale ležícího Vošvrdu nepřehodil.

Bleskový nástup do 3. třetiny předvedli domácí. V čase 40:19 šel na trestnou lavici vítkovický Mikulík a Tygrům stačilo k využití přesilovky 24 vteřin. Z levé strany od modré čáry prudce vystřelil obránce Kajínek a brankář Vošvrda na puk neviděl. Navíc střelu těsně před brankou tečoval Duda, který na ledě nahradil Smetaníka, odstoupivšího pro zranění třísel. Puk prošel mezi Vošvrdovými betony až do sítě. Za dalších 31 vteřin už byl stav utkání vyrovnán. Spolupráce druhého libereckého útoku vyšla stoprocentně. Pochobradský, z levého bodu pro vhazování, našel přihrávkou neobsazeného Ropického, který střelou švihem poslal puk pod horní tyč vítkovické branky.

Tímto vývojem poslední třetiny byli hosté dokonale zaskočeni a vítkovický trenér situaci řešil oddechovým časem. Ten přispěl k tomu, že se hosté částečně vzpamatovali. Ve 45. minutě Káňovu střílenou přihrávku, těsně u levé tyče liberecké branky, promáchl Mlynář.

Perfektní zákroky předváděl liberecký brankář Blažíček od 47. minuty. Nejprve uhájil levou tyč své branky proti polovysoké střele Šedivého, o dvě minuty později lapačkou zlikvidoval střelu Hankeho a v 53. minutě vychytal Szturce. Ten chytře objel libereckou branku, ale na Blažíčka nevyzrál a puk za brankovou čáru nepropasíroval. Situace připomínala první třetinu, kdy Liberečtí stříleli a Vítkovičtí dávali góly. Ovšem tentokrát obráceně. V 54. minutě, v době kdy trestnou lavici zahříval hostující Valchař, přihrál před brankou Ropický Novákovi, pro kterého nebyl problém zamést puk do Vošvrdovy branky, zvýšit stav na 5:4 a dokonale tak otočit vývoj utkání.

Od této chvíle Liberec urputně bránil už ve středním pásmu a hosté nemohli na účinnou obranu najít recept. Jejich snaha o rychlý přechod do útoku dlouhými přihrávkami končila často na holích soupeře nebo zakázaným uvolněním. Přesto jeden pokus vyšel a liberecký obránce Seidl, pádem do střely, překazil nebezpečnou příležitost Káni.

V čase 58:49, když se hra přesunula do obranného pásma domácích, opustil vítkovický brankář Vošvrda svou klec a zamířil na střídačku. Na led za něho naskočil Káňa, ale puku se zmocnil domácí Novák, který nezištně nahrál Ropickému, který puk dovezl do prázdné vítkovické branky a svým třetím gólem v zápase uzavřel gólový účet utkání.

Fotografie z utkání

Liberecký kapitán David Kajínek se asistencí podílel na druhém gólu Bílých Tygrů.

Po bitce s Kajínkem zápas pro vítkovického Lukáše Bacula (v tmavém) předčasně skončil.

Nebezpečí před libereckou brankou.

V popředí liberecký útočník Petr Ropický (29).

Petr Ropický (29) v akci. Třemi góly a jednou asistencí se významně podílel na libereckém vítězství.

Na ledě se jiskřilo až příliš často. Tentokrát ve slovní přestřelce domácí Peřina a vítkovický Káňa (9).