Bílí Tygři narazí v televizním utkání na hvězdami nabité Kladno

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Hned na začátek prosince si Bílí Tygři zahrají s kladenskými Rytíři, mezi něž se letos řadí i četní hráči z NHL, včetně Jaromíra Jágra či Tomáše Plekance, kterým budou muset čelit bez kapitána Petra Nedvěda. Zápas bude přenášet televizní stanice ČT Sport, sledovat jej tak budete moci z pohodlí vašeho domova, a to už v neděli od 18 hodin 45 minut.

Rytíři Kladno

Už od té doby, co se začalo mluvit o stávce v zámořské National Hockey League, bylo jasné, jaký z extraligových týmů by z tohoto sporu nejvíce profitoval. Kladenští nyní těží z toho, že jsou hokejové město. Jejich tým si v minulých sezonách prošel peklem i očistcem, nyní jsou však jeho fanoušci v ráji. Přímo před jejich očima hájí barvy Rytířů legendární Jaromír Jágr a neméně kvalitní Tomáš Plekanec či Marek Židlický. Jejich mise je jasná - nasbírat co nejvíce bodů než stávka skončí.

Tomáš Plekanec bude Tygry trápit i nyní, tentokrát s Jaromírem Jágrem.
Je možné, že se její konec blíží, ale kdo ví, jak se to za mořem vyvine. Může se také stát, že NHL přijde o celou sezonu, a v tom případě by byli kladenští hokejisté jasným adeptem na extraligový titul. Ostatní týmy, včetně Tygrů, by je tedy měly začít pomalu ale jistě zastavovat. Každopádně bude nedělní zápas pro domácí mužstvo jistým způsobem speciální. Bude totiž hrát ve speciálních zlatých dresech bez reklamy, které budou po zápase prodány. Výtěžek z aukcí bude věnován na charitativní účely.

S Kladnem začínali Severočeši sezonu, a tak se nyní střetávají už potřetí. Sebevědomí na ledě soupeře by mohlo Liberci dodat vědomí, že v sérii zatím platí pravidlo můj dům = tvůj hrad, ačkoli vítězství na Kladně se obešlo bez hvězd z NHL. V prvním kole tam Tygři vyhráli po nájezdech, doma už na Středočechy nestačili, přestože Jágr zápas vynechal kvůli zranění.

Podle očekávání jsou Jágr s Plekancem a Židlickým na vrcholu kanadského bodování kladenských Rytířů, hned za nimi je pak útočník Jiří Tlustý, normálně hrající za Carolina Hurricanes. Nejproduktivnějším kmenovým hráčem Kladna je veterán Pavel Patera, zatímco vůdcem statistiky +/- je obránce Marek Černošek. Nejvylučovanějším Rytířem je důrazný bek Petr Mocek. Jan Chábera je jasnou brankářskou jedničkou, Lukáše Cikánka do branky letos ještě nepustil.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1924 jako HOSK Kladno
Tituly: 6x
Klubové barvy: bílá, modrá
Webové stránky: hc-kladno.cz
Stadión: Městský zimní stadion (kapacita 8 000 diváků)

Hlavní trenér: Zdeněk Vojta
Asistenti trenéra: Petr Tatíček a Jiří Kopecký
Trenér brankářů: Marcel Kučera
Vedoucí týmu: Václav Blažek

Změny v kádru od posledního vzájemného zápasu

Odešli
Tomáš Kaberle    - obránce - Montréal Canadiens (NHL)
Jiří Drtina      - obránce - Karlovy Vary (hostování)

Útočníci:
Jágr Jaromír     38 (16+22)
Plekanec Tomáš   37 (18+19)
Tlustý Jiří      20 (10+10)

Obránci:

Židlický Marek   25 (3+22)
Černošek Marek    7 (1+6)
Brankáři:
Chábera Jan  (1 574 minut) 2,48 branky na zápas/úspěšnost 92,19%

Posledních pět zápasů Rytířů:

22. kolo: Kladno vs. Zlín         1:4
23. kolo: Slavia vs. Kladno       4:3 sn
24. kolo: Kladno vs. Plzeň        4:3
25. kolo: Litvínov vs. Kladno     5:3
26. kolo: Kladno vs. K. Vary      3:0

Jan Výtisk zaznamenal v pátek svůj první kanadský bod v sezoně.
Často se říká, že si musíte sáhnout až na dno, abyste se měli od čeho odrazit. Pokud to platí i o letošní sezoně Bílých Tygrů, máme se tedy na co těšit. Na samém počátku to totiž vypadá, že to je odraz obzvláště vydařený. Než by kdokoli řekl švec, odrazili se modrobílí z velké ztráty na poslední příčce na místo dvanácté.

Sice má Liberec náskok na poslední Chomutov pouze jednobodový, ale s výhrou se může dostat až na desáté místo, odkud se už postupuje do předkola play-off. Možná právě tato vidina, že po takovém trápení jsou konečně vyřazovací boje na dohled, pozvedne severočeské šelmy ke skvělému výkonu na ledě silného Kladna.

Vyhrát ale budou muset bez svého kapitána, zkušeného Petra Nedvěda, který za faul v posledních vteřinách utkání s Třincem obdržel dvouzápasový disciplinární trest. Ať už je délka trestu přiměřená nebo ne, fakt, že i bez něj mužstvo stačilo na poměrně obtížné Vítkovice, vypovídá o tom, že není bez svého vůdce bezmocné. Dlouhou dobu to pod Ještědem vypadalo, že právě Nedvěd vše drží pohromadě a že bez něj to nepůjde. Dříve nebo později ale i on odejde do hokejového důchodu a čím dříve na to bude mužstvo připraveno, tím lépe.

Kromě absence Nedvěda se Tygři budou muset vyrovnat s dalšími ztrátami, tentokrát zraněných hráčů. Chybět budou s největší pravděpodobností důrazný útočník Jaroslav Kudrna, dvoumetrový velikán Tomáš Urban a také Lukáš Vantuch. V posledních utkáních nehráli ani obránci Juraj Cebák s Davidem Havířem, mimo hru byl také například Roman Vlach.

Útočníci:
Nedvěd Petr     25 (9+16)
Víšek Jan       14 (8+6)
Bulíř Michal    13 (7+6)

Obránci:

Šmíd Ladislav   14 (2+12)
Čakajík Martin  11 (2+9)
Brankáři:
Pinc Marek      (654 minut) 3,3 branky na zápas/úspěšnost 88,92%
Vošvrda Tomáš    (29 minut) 6,2 branky na zápas/úspěšnost 78,57%

Posledních pět zápasů:

22. kolo Liberec - Litvínov   3:4